Gdzie się znajduje?
Kutná Hora jest położona Czechach, w odległości około 65 km na wschód od Pragi. Jest stolicą powiatu Kutná Hora w kraju środkowoczeskim. Jej rozwój nastąpił w wyniku odkrycia i eksploatacji bogatych żył rudy srebra pod koniec XIII wieku. W XIV wieku stała się miastem królewskim, wyposażonym w budynki symbolizujące jej ogromny dobrobyt – 3 kościoły, zamek i mennica królewska czyli Włoski Dwór.
Dojazd/dojście
Jadąc z Wrocławia do Pragi, warto nadłożyć z 20-30 km i wstąpić do Kutnej Hory (lub w czasie drogi powrotnej). Miejscowość ta jest niedaleko Pragi – należy kierować się na Pardubice, a jadąc od Wrocławia, w Hradec Kralove kierujemy się na Pardubice, a stamtąd, Kutná Hora jest na trasie do Pragi. Kaplica Czaszek jest oddalona od centrum Kutnej Hory (spod kościoła św. Jakoba) jakie 2,5 km.
Historia
Kościół Wszystkich Świętych był pierwotnie częścią klasztoru cystersów w Sedlcu koło Kutnej Hory. W części podziemnej znajduje się ossuarium. Budowę kaplicy rozpoczęto na początku XIV wieku. Dwuwieżowa kaplica cmentarna z kostnicą posiadała dwie kondygnacje. Na górze znajdowała się kaplica, a na dole ossuarium. Według legendy opat klasztoru w Sedlcu Heidenreich przywiózł garść ziemi z Grobu Świętego w Jerozolimie i rozsypał ją po cmentarzu. Teren cmentarny stał się w ten sposób częścią Ziemi Świętej, dlatego też dokonywano tu pochówków nie tylko z Czech, ale także z sąsiednich krajów.
W 1421 roku budowlę nawiedził niszczycielski pożar wzniecony przez husytów . Po kasacji cmentarza pod koniec XV w. ekshumowane kości przechowywano na zewnątrz i wewnątrz podziemnej kaplicy, gdzie w 1511 roku na wpół ślepy mnich z Sedlec ułożył je w duże piramidy. Kaplice odnowiono w latach 1703-1710 w związku z generalną restauracją klasztoru według koncepcji opata Snopka i czeskiego architekta z włoskimi korzeniami Jana Santiniego, który na początku XVIII wieku przebudował zniszczoną wojnami gotycką budowlę, nadając jej cechy określone później mianem gotyku barokowego. Obecny wygląd Kaplica Czaszek zawdzięcza rzeźbiarzowi z Czeskiej Skalnicy – Franciszkowi Rintowi, który w 1870 r. na zlecenie rodziny Schwartzenbergów, ówczesnych właścicieli majątku, zaprojektował jej wystrój. Choć nikt tego dokładnie nie policzył, podania mówią, że do tego celu miał zużyć od 40 do 70 tysięcy ludzkich kości z cmentarza znajdującego się wokół kaplicy. Kości zdezynfekowano i wybielono w chlorowanym wapnie. A na pamiątkę zacnych fundatorów na jednej ze ścian kaplicy Rint ułożył pokaźnych rozmiarów herb Schwartzenbergów.
Kutnohorskie ossuarium nie pełni funkcji sakralnych i traktowane jest jako ekscentryczna atrakcja turystyczna.
Co możemy zobaczyć
Kościół Wszystkich Świętych składa się z dwóch kaplic, znajdujących się na dwóch kondygnacjach, z których dolna to właściwa „Kaplica Czaszek”. Wieże przedzielone są poziomymi gzymsami, a szczyt zwieńczony jest arkadami latarniowymi. Kościół ma gotycki system przypór i rozmieszczeniem pionowych otworów okiennych. Okna zakończone są łukami z maswerkami.
Zwiedzając wnętrze „Kaplicy Czaszek” można zobaczyć m.in.: masywny żyrandol, girlandy wokół luków sklepienia czy kolumn, krzyże, kielichy, monstrancje czy bogato zdobiony herbu rodu Schwarzenbergów, wykonanego ze wszystkich kości znajdujących się w szkielecie ludzkim. Warto przyjrzeć się także postaci Turka, któremu kruk wydziobuje oczy. Po bokach usypane są cztery piramidy usypane z ludzkich kości.
Latem można się wybrać na zwiedzanie kaplicy w nocy, wtedy wrażenia ze zwiedzania tego oryginalnego obiektu wyolbrzymia ciemność rozpraszana migocącymi świecami.