Biologia i występowanie
Żaba trawna to średniej wielkości żaba. Osiąga długość do 10 cm. Ciało ma wydłużone, krępe, pysk szeroki, lecz ostrzej zakończony. Nogi tylne są długie, mocne, zdolne do wykonywania dalekich skoków. Błony pływne spinające palce tylnych nóg są słabo rozwinięte. Ubarwienie tego gatunku jest brunatne, bardzo zmienne. Ma on ogromną zdolność przystosowywania swego ubarwienia do środowiska. Charakterystyczną cechą żaby trawnej jest występowanie ciemnej, brunatnej plamy skroniowej. Skóra żaby trawnej jest zawsze gładka. W okresie godowym podgardle samca przybiera niekiedy barwę bladoniebieską.
Zachowanie
Żaba trawna jest gatunkiem żyjącym głównie na lądzie, bardzo odporny na chłody i złe warunki atmosferyczne. Jest aktywna o zmierzchu oraz w nocy, w ciągu dnia najczęściej przebywa w kryjówce, jedynie w deszczowe dni jest bardziej aktywna. Zimuje przeważnie na dnie zbiorników wodnych zagrzebana w mule, chociaż młodociane osobniki zimują także na lądzie w wilgotnych kryjówkach.
Żaba trawna żywi się na lądzie, spożywając dżdżownicowate, ślimaki, owady i pająki. Na północy większy udział w jej jadłospisie ma zdobycz wodna: owady i mięczaki.
Rozmnażanie
Żaba trawna do godów najczęściej dochodzi w końcu marca. Wtedy to samice trzymane przez samce w ampleksusie składają w wodzie od 900 do ponad 4 000 jaj. Natychmiast po łączeniu par i złożeniu skrzeku żaba trawna opuszcza wodę i aż do późnej jesieni żyje na lądzie. Skrzek tworzy galaretowate, kuliste kłęby najczęściej pływające tuż przy powierzchni wody. Kijanki nie są duże, rosną maksymalnie do 5 cm długości. Przeobrażenie następuje po 2-3 miesiącach, przeważnie w czerwcu, a świeżo przeobrażone żabki mają 1-1,5 cm. W chłodniejszym klimacie (zwłaszcza w górach) zdarza się, że rozwój kijanek przebiega wolniej, w efekcie w tej postaci żaby te zimują, a przeobrażenie następuje w kolejnym roku.
Siedlisko
Żaba trawna zamieszkuje zróżnicowane środowiska, najczęściej są to lasy mieszane a także wilgotne łąki oraz torfowiska. Niekiedy zasiedla także ogrody, parki i sady, a także polany, rzadziej spotykana na polach uprawnych. W górach sięga aż do hal i turni, do wysokości 3000 m n.p.m., w Tatrach jednak tylko do 2000 m.
Występowanie
Żaba trawna występuje na terenie rozciągającym się od północnej części Półwyspu Iberyjskiego, poprzez całą północną i środkową część Europy i Azji aż po Wyspy Japońskie. Jest jedynym płazem na północy sięgającym do Przylądka Północnego (71°60’ N) i żyjącym w pasie tundry arktycznej. Nic dziwnego, że na tak dużym obszarze wytworzyła kilka ras. W Polsce jest najczęściej spotykanym gatunkiem żaby brunatnej.
Ten pospolity płaz nie jest zagrożony wyginięciem, pomimo to figuruje w licznych Czerwonych Księgach i Listach. Negatywny wpływ wywierają nań m.in. zanieczyszczenie środowiska i fragmentacja siedlisk, a także wzrastający ruch samochodowy (brak bezpiecznych przejść pod drogami).