Biologia i występowanie
Samiec strusia ma około 210–275 cm długość ciała, samica jest trochę mniejsza i ma 175–190 cm. Natomiast masa ciała samca wynosi 100–156 kg, a samicy 90–110 kg. Stusie mają małą głowę osadzoną na długiej szyi, za to oczy bardzo duże. Głowa oraz szyja pokryte cienką warstwą puchu. Kolor skóry zależny od podgatunku. Nogi długie, mocne, zakończone dwoma palcami. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samce czarne z białymi: końcami lotek oraz ogonem. Samice w skromniejszych, szarobrązowych barwach. Osobniki młodociane przypominają samicę, są od niej nieznacznie ciemniejsze.
Zachowanie
Strusie są największymi i najszybszymi nielotnymi ptakami lądowymi. Na dłuższych dystansach biegają z prędkością 50 km/h, a w sprincie nawet 70 km/h. Ma doskonały wzrok – widzi dobrze na odległość do 5 km. Zwykle w stadach po 5–6 osobników (jeden samiec z haremem), w towarzystwie innych zwierząt. Sstada rzadko przekraczają 50 sztuk.
Strusie generalnie żywią się pokarmem roślinnym, czasem łapią owady i niewielkie kręgowce. Posiadają czterokomorowy żołądek oraz jelito cienkie osiągające długość 14 m, ponadto połykają kamienie i inne twarde przedmioty, dzięki czemu trawienie twardej i suchej roślinności stepowej nie sprawia ich organizmom problemów.
Rozmnażanie
Strusie mają wspólne gniazdo, w formie zagłębienia w ziemi. W gnieździe może znajdować się od 15 do 60 jaj – główna samica składa 5–11 jaj, pozostałe samice ze stada 2–6 jaj. Jaja są błyszczące, kremowe, największe (do 15 cm) ze wszystkich jaj ptaków. Czas wysiadywania (zarówno przez samice jak i przez samców) wynosi około 40 dni. W związku z ubarwieniem ciała samice wysiadują jaja w dzień, a samce w nocy. Młode opuszczają gniazdo po 3–5 dniach od wylęgu. Okres pierzenia trwa 4–5 miesięcy. Dojrzałość płciową młode uzyskują w wieku około 3–4 lat, jednak rozmiar dorosłych osiągają już po 18 miesiącach. Długość życia 30–40 lat.
Siedlisko
Strusie występują na otwartych i suchych obszarach: sawannach, stepach, pustyniach i półpustyniach.
Występowanie
Struś czerwonoskóry zamieszkuje Afrykę: wąski pas lądu na południe od Sahary od Dakaru po Kotlinę Górnego Nilu oraz Afrykę Południową na południe od Kalangi. Ponadto często utrzymywany jest w ogrodach zoologicznych i hodowlach komercyjnych na całym świecie.