Biologia i występowanie
Rusałka kratkowiec ma skrzydła o rozpiętości 28-34 mm. U tych motyli występuje wyraźny dymorfizm sezonowy, inaczej są ubarwione wiosną a inaczej latem. U formy wiosennej (zwanej Araschnia levana f. levana) barwa wierzchniej strony skrzydeł ceglastoczerwona, z czarnym rysunkiem. Forma letnia (Araschnia levana f. prorsa) z ciemnobrązowymi skrzydłami, w białe bądź śmietankowo-żółte pasy. Wierzch przedniej pary skrzydeł z kilkoma jasnymi kropkami oraz przerwaną przepaską w obszarze dyskalnym. Niekiedy w trzecim pokoleniu spotyka się formę pośrednią, która łączy oba typy ubarwienia. Spód skrzydeł brunatno-fioletowy, z biało-żółtą przepaską (wyraźniejszą u drugiego pokolenia) oraz jasnym, siateczkowatym deseniem. Występuje nieznaczny dymorfizm płciowy. Samice są nieco większe, o bardziej zaokrąglonych skrzydłach. Gąsienice są czarne, pokryte żółtobrunatnymi kolcami.
Zachowanie
Rusałki kratkowiec można spotkać w maju (pokolenie wiosenne), a następnie w lipcu i sierpniu (pokolenie letnie). Imago żywi się nektarem kwiatów roślin z rodziny selerowatych, spijają sole z ziemi, a także pożywiają się na ekskrementach zwierząt. Gąsienice żerują gromadnie na pokrzywie zwyczajnej.
Rozmnażanie
Samica rusałki kratkowiec składa zielonkawe jaja w postaci wieżyczek na spodniej stronie liścia – co ma imitować kwiaty i pączki pokrzywy. W roku przeważnie dwa pokolenia (trzecie w sprzyjających warunkach we wrześniu). Pierwsze pokolenie lata od maja do czerwca, drugie od lipca do sierpnia. Zimuje w stadium poczwarki. Przepoczwarzenie odbywa się na spodniej stronie liści pokrzyw.
Siedlisko
Rusałka kratkowiec spotykana jest na polanach, łąkach wilgotnych lasów liściastych i mieszanych, na obszarach podmokłych, w pobliżu rowów i cieków wodnych, a także na terenach ruderalnych i zaniedbanych parkach.
Występowanie
Rusałka kratkowiec zamieszkuje całą Europę, północną Afrykę, Azję, Borneo, Jawę, Filipiny, Papuę i Nową Gwineę, aż po Australię i Nową Zelandię. Szeroki zasięg występowania związany jest z zasięgiem rośliny żywicielskiej (pokrzywy).