Biologia i występowanie
Rusałka ceik ma skrzydła o rozpiętości 45–50 mm, silnie postrzępione, z wierzchu rdzawe z czarnymi i brunatnymi plamkami. Na spodzie tylnego skrzydła niewielki biały znak przypominający literę C. Z wyglądu rusałka ceik podobna jest do rusałki pokrzywnika, różni się jednak wyraźnie powcinanymi brzegami skrzydeł. U pokolenia wczesnoletniego spodnia strona tylnych skrzydeł jest bardzo kolorowa, z elementami brązowymi i fioletowymi, u pokolenia zimującego jest ciemnobrązowa z metalicznie zielonym brzegiem, ich kolor jest bardzo dobrze maskujący. Samce są nieco mniejsze od samic, z mocniej postrzępionymi końcami skrzydeł. Gąsienice są pokryte kolcami, czarne, w pomarańczowe paski, z jaśniejszą plamą na grzbiecie (imitacja ptasich odchodów), natomiest poczwarki są żółtobrunatne.
Zachowanie
Rusałki ceik podczas zimowych dni hibernują w jakichś zacisznych miejscach, np. w naszych piwnicach czy korytarzach. Wraz z nadejściem wiosny (niekiedy bardzo wcześnie, bo już marcu, a nawet w lutym), wylatują ze swych zimowisk i rozpoczynają poszukiwania pierwszych, wiosennych kwiatów, najczęściej wierzbowych. Oprócz tego, mogą również przylatywać do zranionych drzew, na których siadają, by spijać wyciekający z nich sok. Podczas słonecznych dni, chętnie odpoczywają z rozłożonymi skrzydłami, aby móc łapać promienie słoneczne i zdobywać w ten sposób niezbędną dla siebie energię. W okresie godowym Samiec patroluje swój rewir z ziemi lub gałęzi drzew i atakuje inne motyle, nawet większe, przepędzając je ze swojego terenu.
Rozmnażanie
Samica rusałki ceika umieszcza jajeczka pojedynczo, najczęściej na pokrzywie, która jest główną rośliną żywicielską gąsienic. Czasami wybierają również chmiel, porzeczki, wierzby iwy, czy nawet wiązy. Gdzieś tak na początku maja wylęgają się z nich pierwsze gąsienice, ich ciało w dużej mierze pokryte jest licznymi kolcami. Z przodu znajdują się żółtawe, reszta zaś (podobnie jak wierzch drugiej połowy ciała) jest jaskrawo biała. To sprawia, że z daleka gąsienica do złudzenia przypomina… ptasie odchody – dla gąsienic jest to doskonała linia obrony przed ptakami.
Siedlisko
Rusałka ceik spotykana jest na wsiach, terenach ruderalnych, na łąkach, skrajach lasów, terenach zakrzaczonych, w ogrodach i parkach, często na obszarach wilgotnych. W naszym kraju występuje pospolicie, na wielu stanowiskach.
Występowanie
Rusałka ceik zamieszkuje niemal całą Eurazję, z wyjątkiem obszarów podbiegunowych oraz północną Afrykę.