Biologia i występowanie
Rusałka admirał ma skrzydła o rozpiętości 58-64 mm. Na przedniej parze ciemnobrązowych, prawie czarnych skrzydeł widnieje pomarańczowa lub czerwona skośna przepaska, na tylnej czerwony pasek brzegowy. Ponadto na przednim skrzydle widać białe plamki. Spodnia strona skrzydeł ma brązowo-żółty wzór, dobrze kamuflujący, bo przypomina korę. Gąsienice ubarwione od żółto-zielonego, po czarną z szaro-czarną głową. Charakterystyczną cechą są również żółte pasy z boku i plamki o tej samej barwie, pokrywające całe ciało. Poczwarka szaro-brunatna lub brunatna z prążkowanym deseniem oraz żółtym przyprószeniem. Występuje u niej także garb, a na grzbiecie występują dwa rzędy srebrnych kolców.
Zachowanie
Rusałka admirał jest gatunkiem wędrownym, a osobniki spotykane w Polsce pochodzą z południowej Europy. Tylko wyjątkowo niektóre z nich zimują u nas. Na obszarze południowej Europy imago zimuje między innymi w dziuplach drzew, norach gryzoni.
Larwy rusałki admirał żerują pojedynczo. Roślinami żywicielskimi są pokrzywy, rzadziej chmiel, lecz trudno je zauważyć, gdyż w ciągu dnia skrywają się w zwiniętych w namiocik liściach. Dorosłe rusałki odwiedzają w poszukiwaniu nektaru sadźca konopniastego, ostrożenia warzywnego i polnego, nawłoć późną, natomiast wczesną wiosną bywają na kwiatach wierzby iwy. W ogrodach jednak częściej są spotykane m.in. na budleji Davida, aksamicie i astrze nowobelgijskiej. Bardzo lubią odwiedzać też sfermentowane owoce i sok wyciekający z drzew.
Rozmnażanie
Samica rusałki admirała składa jaja pojedynczo na wierzchołkach liści pokrzyw, rosnących w nasłonecznionym miejscu. Po około tygodniu następuje wylęg. Przepoczwarzenie odbywa się na łodygach pokrzyw. Przepoczwarzenie trwa 2-3 tygodnie. W ciągu roku dwa pokolenia. Na obszarze południowej Europy imago zimuje między innymi w dziuplach drzew, norach gryzoni. W zimniejszych rejonach nowe osobniki migrują z południa.
Siedlisko
Rusałki te nie mają szczególnych wymagań siedliskowych. Spotykana jest w wilgotnych i suchych miejscach, w zadrzewieniach (lasy, parki, ogrody) na łąkach, w siedliskach przybrzeżnych, a w okresie jesiennym zaobserwować ją można na dojrzałych owocach.
Występowanie
Rusałka admirał ma bardzo szeroki zakres występowania. Zamieszkuje całą palearktykę (Eurazję i północną Afrykę) i nearktykę (Amerykę Północną). Spotykana jest wszędzie tam, gdzie występuje jej roślina żywicielska – pokrzywa. Część osobników sezonowo migruje na znaczne odległości. jej liczebność corocznie zależna od osobników przylatujących do Polski na wiosnę z południa Europy. Pokolenie dorastające w Polsce odlatuje w większości jesienią na południe. W Polsce nie jest zagrożona i nie wymaga ochrony. IUCN uznaje rusałkę admirał za gatunek najmniejszej troski (LC).