Biologia i występowanie
Przestrojnik jurtina ma skrzydła o rozpiętości 40–52 mm, a ich długość ciała wynosi 22-28 mm. Wierzch skrzydeł jest ciemnobrunatny, u samca ubarwiony niemal jednolicie ubarwiony, u samicy z szeroką pomarańczową lub czerwonobrunatną przepaską zewnętrzną. Przy wierzchołkach przednich skrzydeł znajduje się czarne oczko, które u samic jest większe i wypełnione białą źrenicą. Na spodzie tylnych skrzydeł samca dwie małe, czarne plamki. Zewnętrzny brzeg tylnego skrzydła mocno pofalowany.
Zachowanie
Często siada na wilgotnej ziemi, a także na odchodach. Przyciąga je pot człowieka. Dorosłe motyle latają w jednym pokoleniu od początku czerwca do początku września. W cieplejszych rejonach występowania okres lotu tego motyla jest nieco dłuższy: pierwsze osobniki (imago) pojawiają się w marcu, ostatnie pod koniec września, jednak nawet w cieplejszych strefach klimatycznych wykształca tylko jedno pokolenie w skali roku.
Rozmnażanie
Samica przestrojnika jurtiny kopuluje tylko jeden raz. Jaja składa pojedynczo na trawach lub liściach. Gąsienica jest zielona i porośnięta jest gęstymi włosami. Żeruje nocami na trawach. Podstawowe rośliny żywicielskie tego motyla to wiechlina łąkowa, kostrzewa, stokłosa, prosownica rozpierzchła i wiechlina. W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie. Zimuje w stadium gąsienicy. Przepoczwarcza się na liściach lub źdźbłach traw nisko nad ziemią.
Siedlisko
Najczęstsze miejsca bytowania przestrojnika jurtiny to łąki, ugory, przydroża, skraje lasów, pola uprawne i polany leśne. Pojawiają się na wysokości do 1600 m n.p.m. w Europie i Azji oraz do 2500 m n.p.m. w Afryce Północnej.
Występowanie
Przestrojnik jurtina jest motylem występującym w całej Europie, na Wyspach Kanaryjskich, w Afryce Północnej, Azji Mniejszej, aż po Irak, Iran i zachodnią Syberię. W Polsce jest jednym z pospolitszych motyli dziennych, jednak na stanowiskach najczęściej występuje w niewielkiej liczebności. Jeden z nielicznych gatunków motyli dziennych, którego liczebność nie zmalała wyraźnie w ostatnich latach.