Biologia i występowanie
Latolistek cytrynek to duży motyl, o rozpiętości skrzydeł 48-55 mm. Tło skrzydeł samców cytrynowożółte, samic żółtozielonkawe lub jasnozielonkawe, znajdują się na nich charakterystyczne jasnobrązowo-pomarańczowe punkty. U obu płci przednie skrzydło z zaostrzonym wierzchołkiem, a skrzydło tylne z niewielkim ząbkiem. Gąsienica ma kolor zielony, z jaśniejszymi pasami po bokach. Jest smukła, bez włosków.
Kiedy uda nam się zbliżyć do cytrynka na wystarczająco bliską odległość i przytkniemy do niego nos, wówczas możemy poczuć bardzo przyjemny, cytrynowy zapach. Zapewne właśnie dzięki niemu zawdzięcza swoją nazwę.
Zachowanie
Latolistki są bardzo ruchliwe ciągle latają i rzadko siadają na ziemi czy roślinach, natomiast podczas odpoczynku i żerowania mają skrzydła złożone pionowo nad tułowiem. Dlatego ciężko jest znaleźć motyla z rozłożonymi skrzydłami, robi to tylko samica, kiedy jest gotowa do odbycia kopulacji – przysiada bezpośrednio na ziemi, po czym otwiera swoje skrzydła, rozkłada je płasko na ziemi i unosi do góry odwłok, dzięki czemu samiec wie, że jest gotowa do odbycia stosunku.
Rozmnażanie
Po przezimowaniu samce tego motyla pojawiają się wiosną wcześniej niż samice. Po zapłodnieniu samice składają białawe jaja pojedynczo lub po kilka na pąkach lub na spodzie rozwijających się liści roślin żywicielskich. Są nimi kruszyna pospolita, szakłak pospolity. Gąsienice wygryzają otwory w liściach, a następnie zjadają blaszkę w kierunku do brzegu, wylęgają się po 1–2 tygodniach. Rozwój gąsienic trwa około miesiąca, występuje pięć linień i pięć stadiów larwalnych. Po przepoczwarczeniu trwającym około dwóch tygodni, dorosłe motyle pojawiają się na początku lipca. Po krótkim okresie aktywności wyszukują kryjówki, w których spędzają lato w stanie estywacji. Ponownie aktywują się wczesną jesienią, a ukrywają przed nadejściem zimy w dziuplach, szczelinach skalnych lub opadłych liściach. Zimują osobniki dorosłe.
Siedlisko
Latolistek cytrynek jest bardzo pospolitym motylem. Występuje zarówno na nizinach, jak i w górach. Typowym środowiskiem życia są wolne przestrzenie w pobliżu lasów. Można go także spotkać na nasłonecznionych polanach i w ogrodach, lasach, zaroślach, miedzach, terenach ruderalnych.
Występowanie
Latolistek cytrynek występuje w Europie, północnej Afryce, strefie umiarkowanej w Azji (aż po Japonię). W Polsce jest to jeden z pospolitszych i miejscami wciąż liczny gatunek motyla dziennego.