Biologia i występowanie
Podobnie jak, kosterniki leśniaki te motyle też są małe, o wielkości 26-28 mm. Wierzch skrzydeł żółtobrunatny z czarnym rysunkiem. Spód przedniego skrzydła również żółtobrunatny, ale z ciemniejszymi przepaskami i zaznaczonymi żyłkami. Spód skrzydeł jaśniejszy, ochrowo-pomarańczowy; plamki jasnożółte, dobrze widoczne. Elementem odróżniającym go od podobnych motyli jest brak dużej, jasnej plamy przy przednim brzegu tylnego skrzydła oraz mniej kontrastowe ubarwienie. Obie płcie do siebie podobne.
Zachowanie
Kosternik palemon jest silnie terytorialny, samce obserwują swoje terytorium z wysokich traw i przepędzają z niego każdego owada.
Rozmnażanie
W Polsce wykształca jedno pokolenie kosternika palemona w roku (połowa maja-koniec czerwca). RJaja barwy białozielonkawej składane są pojedynczo na wierzchniej stronie liścia rośliny żywicielskiej ( to m.in. trzęślica modra, trzcinnik piaskowy, kłosownica leśna, kłosownica pierzasta, tymotka łąkowa, kupkówka pospolita). Larwy wylęgają się po 1,5 tygodnia. Zimują w hibernakulum utworzonym z kilku sprzędzonych liści. Wiosną nie żerują, lecz przepoczwarzają się wśród trawiastej roślinności. Motyle wylęgają się po 3-4 tygodniach.
Siedlisko
Kosternik palemon lubi wilgotne zarośla, skraje lasów, leśne drogi, polany. Lubi miejsca nasłonecznione, trawiaste, zwykle na skrajach lasów.
Występowanie
Kosternik palemon jest gatunkiem holarktycznym, występuje w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Gatunek ten nie występuje w Anglii i na Półwyspie Iberyjskim oraz Apenińskim. Występuje w całej Polsce poza znaczną częścią Pojezierza Pomorskiego i Mazurskiego oraz środkową częścią kraju, jednak tylko lokalnie jest liczniejszy.