Biologia i występowanie
Konik pospolity osiąga długość ciała od 15 do 25 mm. Ubarwienie jego ciała może mieć różne odcienie, od jasnozielonego po brunatne. Charakterystyczną cechą gatunku są dwie ciemne plamy na przedniej krawędzi przedplecza, stąd pochodzi jego łacińska nazwa biguttulus (od łac. bi – dwie i gutta – kropla). Konik pospolity posiada skrzydła o długości mniejszej niż ciało, jednak u większości osobników są one skrócone, co utrudnia lot.
W skład grupy gatunkowej Chorthippus biguttulus wchodzą trzy krajowe gatunki: konik pospolity Chorthipus biguttulus, konik brunatny Chorthippus brunneus, oraz Chorthippus mollis (krzyżują się ze sobą). Różnią się subtelnymi proporcjami długości i szerokości skrzydeł, które na fotografiach terenowych są niemal niemożliwe do precyzyjnego ustalenia. Ubarwienie ciała zmienne, zwłaszcza w przypadku samic – szaro-brązowe, czarno-brązowe, czerwono-brązowe, szare, zielone, różowe, czerwone – jedynie osobniki Ch. mollis są zwykle szaro-brązowe.
Zachowanie
Koniki pospolite chętnie ćwierkają (śpiewają). Są to zwierzęta zmiennocieplne, stąd trwające wiele godzin ćwierkotanie można usłyszeć jedynie w ciepłe dni. Ćwierkają zarówno samce, jak i samice. Śpiew ma podłoże mechaniczne – aparat dźwiękowy tworzy szereg brodawek na wewnętrznej krawędzi tylnych goleni (tzw. smyczek) oraz zgrubiała żyłka na pokrywach. Regularne pocieranie smyczkiem o pokrywę powoduje powstawanie terkoczących dźwięków.
Ćwierkanie zaczyna się od wyraźnych pojedynczych uderzeń, których tempo wydawania narasta i po 2-3 sekundach nagle ustaje.
Konik pospolity nie jest drapieżnikiem, żywi się trawami, zbożem i liśćmi. Niektóre gatunki potrafią wyrządzić wiele szkód w uprawach.
Rozmnażanie
Samica konika pospolitego składa jaja za pomocą pokładełka w ziemi w miejscach suchych lub roślinach, po czym umierają. Larwy wykluwają się po 1-3 tygodniach i rozwijają się przez 4-6 tygodni, przepoczwarzając się w glebie. Dorosłe osobniki żyją zwykle około 2-3 miesięcy.
Siedlisko
Konik pospolity jest gatunkiem często spotykanym, zamieszkuje suche i nasłonecznione tereny otwarte, w tym łąki, przydroża, ugory, wrzosowiska, piaskownie, murawy kserotermiczne, polany leśne, skaliste murawy.
Występowanie
Konik pospolity jest szeroko rozpowszechniony na terenie całej Europy, występuje od hiszpańskich Pirenejów do południowej Skandynawii. Brak go na Wyspach Brytyjskich. Na południe sięga północno-wschodnich Włoch. Sporadycznie pojawia się w Azji Zachodniej, a także został introdukowany na inne kontynenty, w tym do Ameryki Północnej.