Biologia i występowanie
Kameleon jemeński jest jednym z największych kameleonów, osiąga długość ciała nawet 65 cm. Na głowie znajduje się wypukłość (kask). Ciało jest bocznie spłaszczone. Oczy obracają się niezależnie od siebie. Posiada długi język, którym łapie swoje ofiary, gdy wykryje zdobycz, wyrzuca w jej kierunku go z prędkością 22 km/h. Ogon jest długi i chwytny. Palce są zrośnięte, ustawione przeciwstawnie. Odnóża są wąskie. Występuje dymorfizm płciowy. U samców na tylnych odnóżach znajdują się wyrostki (ostrogi). Samice są mniejsze od samców. Zmienia ubarwienie ciała, zależnie od stanu fizycznego i emocjonalnego. W sytuacji stresu zwierzę ciemnieje. Samce są barwy od zielonej przez żółtą, pomarańczową, brązową, po czerwoną do niebieskiej. Samice są mniej intensywnie ubarwione, brązowe, pomarańczowe lub zielone. Młode są zielone, w białe i ciemne pasy. Samice w ciąży zmieniają barwę ciała na szaro brązowo czarną w żółte, czasem w niebieskie plamy.
Jest jednym z najbardziej popularnych kameleonów wśród hodowców.
Zachowanie
Kameleon jemeński prowadzi samotny, nadrzewny tryb życia, rzadko schodzi na ziemię. Aktywny w dzień. Jest wszystkożerny, żywi się bezkręgowcami (owadami, pierścienicami oraz pajęczakami), kręgowcami (ptakami i drobnymi ssakami) oraz pokarmem roślinnym (m.in. liśćmi i owocami).
Rozmnażanie
Kameleon jemeński do rozrodu może przystępować trzy razy w roku. Rozród odbywa się między wrześniem a październikiem. Jaja składane są po 20-30 dniach po kopulacji. Samica składa od 10 (w naturze) do 70 (w niewoli) jasnych jaj, które zakopuje w ziemi. Inkubacja trwa od 5 do 9 miesięcy. Młode po wykluciu, młode mierzą ok. 2,5 cm. Dojrzałość płciową osiąga między 3 a 4 miesiącem życia. Żyje od 5 do 7 lat, samice trochę krócej.
Siedlisko
Kameleon jemeński zamieszkuje góry, wyżyny, wąwozy i doliny rzek do wysokości 900 m n.p.m. Spotykany jest w różnorodnych siedliskach, ale zawsze przebywa wysoko na gałęziach. Nie preferuje szczególnego środowiska, zamieszkuje zarówno zakrzaczenia, jak i dzikie lasy, sztuczne zadrzewienia, aleje przydrożne i ogrody.
Występowanie
Kameleon jemeński zamieszkuje wysokie i suche płaskowyże, przy granicy między Jemenem a Arabią Saudyjską.
Ochrona
Ten kameleon, podobnie jak cały rodzaj Chamaeleo, jest objęty konwencją waszyngtońską CITES (załącznik II).