Biologia i występowanie
Bielinek rzepnik osiąga rozpiętość skrzydeł od 40 do 46 mm. Skrzydła barwy kremowobiałej, gdzie strona spodnia jest nieco bardziej wyblakła. Spód tylnego skrzydła ma kolor żółty z czarnym przyprószeniem. Na wierzchołku przedniej pary skrzydeł znajduje się podłużna smuga o kolorze szaroczarnym. Jasne żyłki biegnące wzdłuż skrzydeł. Na wierzchniej stronie skrzydeł posiada czarną plamkę, jest ona pojedyncza u samca, samica zaś posiada dwie plamki.
Zachowanie
Owady dorosłe można spotkać od kwietnia do początku czerwca (pokolenie wiosenne), a następnie od lipca do początku września (pokolenie letnie). Motyle pokolenia wiosennego są mniejsze niż osobniki pokolenia letniego. Bielinki żywią się nektarem, natomiast sole mineralne pozyskują m.in. z padliny i ekskrementów.
Niestety, z racji rodzaju spożywanego przez larwy pokarmu, który stanowią głównie rośliny z rodziny kapustowatych takie jak kapusta, pieprzyca, czosnaczek, jego bardziej liczne populacje uznawane są za szkodniki.
Rozmnażanie
Samice bielinka rzepnika składają do 700 jaj w ciągu życia. Gąsienice żerują w czerwcu (pierwsze pokolenia), a następnie we wrześniu i październiku (drugie pokolenie). Podstawowymi roślinami żywicielskimi gąsienic są rośliny z rodziny kapustowatych takie jak kapusta, pieprzyca, gęsiówka, czosnaczek. Roślinami żywicielskimi uzupełniającymi są rezedy. Przepoczwarczenie następuje w poczwarkach przyczepionych do rodziny żywicielskiej lub w jej pobliżu. Poczwarka jest formą zimującą.
Siedlisko
Bielinek rzepnik zasiedla różne środowiska, jak lasy, zarośla, pola uprawne, miedze, tereny ruderalne, ogrody i sady. Preferuje tereny o umiarkowanej wilgotności i temperaturze.
Występowanie
Bielinek rzepnik jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym na całym świecie, z wyjątkiem obszarów o ekstremalnych warunkach klimatycznych. Pierwotnie pochodzi z Europy i Azji, ale został introdukowany na wiele innych kontynentów, w tym w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce i Australii.