Biologia i występowanie
Bielinek bytomkowiec jest motylem, który osiąga rozpiętość skrzydeł od 35 do 42 mm. Wierzch skrzydeł białe tło, u samic bywa żółtawe. Żyłki widoczne, szarawe. Czarna plama wierzchołkowa, znajdująca się na przednim skrzydle jest wąska u samca, u samicy szeroka. U samca występuje jedna plamka na środku przedniego skrzydła, u samicy – dwie. Spód skrzydeł białożółty z ciemnymi smugami wzdłuż żyłek. U samicy dwie czarne plamy na środku przednich skrzydeł.
Znaczne różnice w wyglądzie występują u motyli poszczególnych pokoleń, a te są w Polsce zazwyczaj dwa. U bielinków pokolenia wiosennego, nalot na żyłkach jest przeważnie bardziej intensywny niż u pokolenia letniego. Poza tym, ciemny deseń na skrzydłach jest bledszy, a same motyle znacznie mniejsze niż letnie.
Zachowanie
Dorosłe motyle bardzo chętnie odwiedzają różne kwiaty, z których spijają nektar. Od czasu do czasu zdarza im się również przysiąść na wilgotnej ziemi, by pożywić się solami mineralnymi.
Rozmnażanie
Bielinek bytomkowiec ma jeden, dwa (lub nawet 3) pokolenia. W Europie Środkowej pierwszego pokolenia pojawiają się na wiosnę, zwykle w kwietniu lub maju, a drugie pokolenie w drugiej połowie lata, zwykle w lipcu lub sierpniu. Po kopulacji, samica składa po jednym jajeczku (rzadko w niewielkich grupkach) na spodzie liści rośliny żywicielskiej. Za tę może służyć bardzo wiele roślin z rodziny krzyżowych, chociażby rzeżucha łąkowa, stulisz lekarski, gorczyca polna, rukiew wodna, gęsiówka, smagliczka skalna i wiele innych. Kapustę i inne rośliny uprawne, wybiera naprawdę sporadycznie, dlatego właśnie trudno dopatrywać się w tym gatunku szkodnika, za jakiego często się go uważa. Larwy żywią się liśćmi tych roślin przez około 3-4 tygodnie, są zielone z czarnymi plamami i białymi kropkami. Następnie przechodzą w stadium poczwarki. Dorosłe motyle karmią się nektarem z kwiatów.
Siedlisko
Znaleźć go można w bardzo różnych środowiskach, zarówno dzikich (obrzeża lasów, polany, łąki, zarośla, nieużytki) jak i tych bliższych ludziom (ogrody, parki a nawet miejskie skwery czy trawniki, o ile kwitną na nich kwiaty).
Występowanie
Bielinek bytomkowiec jest szeroko rozpowszechniony w Europie, włącznie z Europą Środkową i Zachodnią, Skandynawią, Wyspami Brytyjskimi oraz Kaukazem. W Polsce jest jeden z najpospolitszych motyli, występujący w całym kraju. Ponadto pojawia się też w Afryce Północnej oraz w strefie umiarkowanej Azji i Ameryki Północnej.