Biologia i występowanie
Agama brodata osiąga do 55 cm długości, samica jest trochę mniejsza do 50 cm, z czego połowę stanowi ogon. Łuski niewielkie, szorstkie, na bokach tułowia i na grzbiecie znajdują się rzędy większych, ostrych łusek. Na bokach głowy i gardle łuski są szczególnie duże i mocno kolczaste, gdy podrażniony lub przestraszony samiec nadyma podgardle, tworzą one kolczastą grzywę mającą znaczenie odstraszające. Podobne zachowanie występuje w okresie godowym – w ten sam sposób samiec zwraca uwagę samicy i pokazuje gotowość do kopulacji.
Ubarwienie jest zmienne, spokojna jaszczurka ma barwę żółtoszarą lub oliwkowobrązową, podrażniona staje się jaskrawożółta z pomarańczowymi kreskami, szyja u samca czarna.
Podstawą pożywienia tych agam są wszelkie bezkręgowce o odpowiedniej wielkości. Najczęściej są to różne gatunki owadów i pajęczaków, okazjonalnie także mięczaki czy młode gryzonie. Pokarm pochodzenia zwierzęcego stanowi do 70% diety. Uzupełnienie stanowią wszelkiego typu rośliny: przeważnie pędy i zielone części roślin czy też np. opadłe owoce.
Zachowanie
Agama brodata jest aktywna w ciągu dnia, chociaż najgorętsze godziny południowe spędza w ukryciu. Agamy komunikują się ze sobą kiwaniem głowami, machaniem przednimi łapami i przysiadaniem na przednich łapach. W razie konieczności potrafią biec na tylnych nogach. Żyje samodzielnie spotykając się z innymi osobnikami tylko na czas rozmnażania.
Z uwagi na dogodną bazę pokarmową bywa spotykana w ogródkach przydomowych, w których dodatkowo łatwo jest o wygodną kryjówkę a i presja ze strony drapieżników jest mała.
Rozmnażanie
Gody tej agamy zaczynają się z początkiem października. W wygrzebanej norze samica składa 10-26 jaj, ich inkubacja trwa w zależności od temperatury 2-3 miesiące. Świeżo wyklute młode mierzą około 8-9 cm długości. Po trzech miesiącach mają już 20 cm długości.
W niewoli okres godowy przebiega od stycznia do sierpnia – w trakcie jednego sezonu samica potrafi wyprowadzić kilka lęgów
Siedlisko
Agama brodata, znana również jako agama pustynna, to gatunek jaszczurki występujący głównie na terenach suchych, to przeważnie stepy a także półpustynie i obrzeża pustyń. Najczęściej bywa spotykana wśród niskich, krzaczastych zarośli, a także wśród skał.
Występowanie
Pochodzi z Australii, od południowo-wschodnich terenów Terytorium Północnego aż po środkowy Queensland.
Hodowla
Agama brodata jest zwierzęciem hodowlanym. Terrarium powinno mieć minimum 120 x 60 x 60 cm (dla jednego osobnika). Dopuszczalne są zarówno terraria szklane oraz drewniane. Środowisko w terrarium powinno jak najbardziej przypominać jej naturalne – temperaturę od 25–40 stopni, wilgotność różnorodna – od 40% do nawet 60%. Ważne jest, by zwierzę miało cały czas dostęp do świeżej wody.
Młode agamy brodate są bojaźliwe. Im większa agama, tym mniej jest strachliwa. Jest to zwierzę ciekawskie, lubi nasłuchiwać i przyglądać się. Z dorosłymi osobnikami można wychodzić na dwór w cieplejsze dni
Są też często eksponowane w ogrodach zoologicznych.