Zamek Diósgyőr to średniowieczny zamek w historycznym mieście Diósgyőr, które jest obecnie częścią północnowęgierskiego miasta Miszkolc. Początki sięgają XII wieku, kiedy to powstał pierwszy zamek. Został on zniszczony podczas najazdu mongolskiego (1241–1242). Obecny, gotycki zamek powstał za panowania króla Ludwika Wielkiego(1342-1382). Później stał się prezentem ślubnym dla królowych Węgier, którym pozostał aż do inwazji osmańskiej na Węgry w XVI wieku. Pod koniec XVII wieku był już w ruinie. W 2014 roku zamek został odrestaurowany, pokoje wyposażone są w meble w stylu średniowiecznym.
Gdzie się znajduje?
Diósgyőr to jedno z historycznych osiedli Miszkolca, dawnego centrum przemysłu ciężkiego.
Dojazd/dojście
Znajduje się przy drodze publicznej 2505, u podnóża Bükk. Aby bezproblemowo trafić do zamku i na parking dobrze jest ustawić nawigację na ulicę Tapolcarét. W okolicy zamku znajdują się dwa duże bezpłatne parkingi. Dzięki ich obecności bez problemu będziemy mogli w bezpiecznym miejscu pozostawić samochód na czas zwiedzania.
Historia
Pierwszy zamek powstał w XII wieku, prawdopodobnie był to zamek szachulcowo-drewniany i został zniszczony podczas najazdu mongolskiego (1241-1242). Obecny zamek prawdopodobnie wybudował król Béla IV , który po Mongołowie opuścili kraj, nakazali budowę zamku na każdym szczycie wzgórza. W najdawniejszych czasach zamek był budowlą owalną z zaokrąglonym basztą, otoczoną wielobocznym murem zewnętrznym. W 1316 roku wymieniany był jako „nowy zamek”, co potwierdza teorię, że powstał w miejscu zniszczonego zamku. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem budowla ta ma rzut owalny (była to budowla o wymiarach ok. 40×35 m z okrągłą wieżą oraz z przeciwległą wieżą narożną i wielobocznym przedzamczem. Drewniany most z kamiennymi filarami prowadził przez fosę do jego północnego wejścia. W zamku miało znajdować się 50 pomieszczeń i duży dziedziniec. Całość otoczona była fosą.
Zamek przeżywał swój rozkwit za panowania Ludwika I (u nas nazywany Ludwikiem Węgierskim). Jego znaczenie polegało na tym, że stał przy drodze prowadzącej do Polski (matka Ludwika Wielkiego, Elżbieta Łokietkówna, była polską księżniczką; sam Ludwik został królem Polski w 1370 roku). Król kazał przebudować i zmodernizować zamek. Otoczony kilkoma murami zamek wewnętrzny został zbudowany wokół prostokątnego dziedzińca i miał cztery wieże, po jednej w każdym rogu. Na pierwszym piętrze znajdowały się magazyny, a na drugim pokoje i Sala Rycerska, która miała 25 metrów długości i 13 metrów szerokości. Zamek otoczony był głęboką na 4 metry fosą. Modernizację zamku zakończono już za panowania córki Ludwika – Marii.
W 1364 roku. pobliskie miasto Miszkolc zostało przyłączone do majątku Diósgyőr. W 1381 roku na zamku Diósgyőr podpisano traktat pokojowy w Turynie . Na mocy traktatu włoskie miasto Wenecja zostało zobowiązane do wywieszania w każdą niedzielę flagi dynastii Andegawenów na placu św. Marka.
Diósgyőr stracił nieco na znaczeniu, gdy zakończyła się unia personalna między Węgrami a Polską (Ludwik podzielił oba kraje między swoje dwie córki Marię i Jadwigę ). Przez kilka następnych stuleci zamek był rezydencją wakacyjną dla sześciu królowych. Ostatnią królową posiadającą zamek była Maria, żona Ludwika II – oficjalnie zrezygnowała z zamku w 1546 roku.
Kiedy wojska osmańskie zaczęły zajmować południowe tereny Węgier, zamek został ufortyfikowany. Jej właściciele, rodzina Gyarmati Balassa, przekształcili ją w dużą fortecę, a do północno-zachodniej wieży dobudowali rondelle w stylu włoskim. Smukłe wieżyczki zastąpiono potężnymi bastionami. To był ostatni raz, kiedy zamek był odbudowywany. Po roku 1564 często zmieniali się właściciele, a zamek powoli niszczał. Największe zniszczenia zostały poczynione na zamku przez powstańców antyhabsburskich.
Odbudowę zamku rozpoczęto w 1953 roku. Pierwotnie odrestaurowano tylko części zagrożone zawaleniem, wykopaliska archeologiczne rozpoczęto dopiero w 1960 roku.
Co możemy zwiedzać
Zamek Diósgyr można zwiedzać, a bilety można kupić w kasie zamku – jest to osobny budynkiem przed zamkiem, który łatwo odnaleźć.
Zamek przebudowano do wysokości dwóch poziomów, z wyjątkiem jednego poziomu skrzydła zachodniego. Renowacja nie dotknęła południowo-zachodniej wieży powyżej pierwszego poziomu – wieża ta została wcześniej uszkodzona w wyniku uderzenia pioruna i żeby zachować charakter zamku nie została odrestaurowana. Północno-zachodnia wieża pełni funkcję wieży widokowej z widokiem na Diósgyőr i okoliczne wzgórza; na parterze znajduje się mała mennica, w której turyści mogą własnoręcznie wybić pamiątkowe monety.
W pozostałych trzech odrodzonych skrzydłach pałacu odrestaurowano największą w Europie Środkowej salę rycerską, kaplicę zamkową i salon królowej, a także piwnicę z winami i kilka pomieszczeń o charakterze reprezentacyjnym, w tym cały wewnętrzny dziedziniec.
Jedną z głównych atrakcji turystycznych zamku jest duża ekspozycja figur woskowych na zamku przedzamcza. Ta wystawa jest jedną z największych wystaw figur woskowych w Europie Środkowej i przedstawia sześć scen z życia codziennego w średniowiecznym Diósgyőr.