Kórnik to jeden z tych zamków, które trzeba zobaczyć obowiązkowo. Położony jest przy Jeziorze Kórnickim i otoczony wciąż nawodnioną fosą. Początki zamku sięgają średniowiecza, a jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku, nadano mu wtedy charakter neogotyku angielskiego. W smukłej sylwetce budowli odnajdziemy bogactwo różnych elementów architektonicznych jak wieże, wieżyczki, ryzality, loggie, wykusze, strzelnice i wiele dekoracyjnych detali
Gdzie się znajduje?
Kórnik jest miastem położonym niedaleko Poznania, nad Jeziorem Kórnickim. Na obecny Kórnik składają się dwa dawne miasta położone obok siebie w odległości 1 km, Bnin (z prawami miejskimi od 1395) oraz Kórnik (z prawami miejskimi od 1426). Pomiędzy nimi jest jeszcze Prowent – obszar dworski (do 1934 odrębna jednostka administracyjna).
Dojazd/dojście
Kórnik położony jest w odległości 20 km na południowy wschód od Poznania, przy trasie S11 Poznań-Katowice. Samochód najwygodniej zaparkować przy Rynku, na parkingu przy ul. Zamkowej (jadąc od strony miasta trzeba minąć zamek) lub bezpośrednio przy wejściu do muzeum. Wszystkie opcje są płatne, przy czym ostatnia z wymienionych kosztuje najwięcej.
Osoby, które podróżują koleją, powinny być przygotowane na bardzo długi spacer, ponieważ przystanek PKP oddalony jest od miasta aż o 5 km. Do Kórnika kursuje z Poznania komunikacja podmiejska linii 501 i 560 (wyjazd z Ronda Rataje). Zamek stoi nieopodal Rynku, około 300 metrów na południe od ratusza.
Historia
Według niektórych opracowań pierwotna budowla obronna została wzniesiona w XIV wieku z inicjatywy Wyszoty, brata poznańskiego biskupa Mikołaja z Kórnika. Teza ta jednak nie znajduje potwierdzenia w źródłach, a pierwszy dokument dotyczący budowy zamku (kontrakt z cieślą Mikołajem) pochodzi z 1426 r. Ukończona prawdopodobnie ok. 1430 r. budowla, posadowiona na bagiennej wyspie, otoczona była fosą, dostęp do niej był możliwy przez most zwodzony oraz spuszczaną okutą kratę. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu. Do 1592 r. Zamek w Kórniku był reprezentacyjną siedzibą rodu Górków, jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Wielkopolski doby renesansu i reformacji. W 1574 r. gościł tu Henryk Walezy, przejeżdżający przez Kórnik w drodze na koronację do Krakowa.
Po bezpotomnej śmierci Stanisława Górki w 1592 r. zamek przeszedł w posiadanie Czarnkowskich, a w 1610 r. został sprzedany przez Andrzeja Czarnkowskiego Zygmuntowi Grudzińskiemu. Od 1676 r. zamek był własnością rodu Działyńskich.
Pierwszą wybitną przedstawicielką rodu Działyńskich była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka (1714-1790). Po śmierci pierwszego męża Stefana Macieja Szołdrskiego i rozwodzie z drugim Aleksandrem Potulickim Teofila od połowy XVIII w. poświęciła swoje życie sprawie rozwoju kulturalnego i gospodarczego Kórnika i przebudowie rezydencji. Obok zamku urządziła ogród w stylu francuskim (obecnie, po przebudowie w XIX w., arboretum), utworzyła szkółki drzew i zwierzyniec z egzotycznymi roślinami i zwierzętami, dbała o rozwój miasta, sprowadzając doń niemieckich rzemieślników-kolonistów. Sam zamek został gruntownie przebudowany w stylu barokowym.
Namalowany przez A. Pesne portret Teofili w białej sukni, do dzisiaj zachowany w zamku, dał początek legendzie o Białej Damie – jednym z najsłynniejszych duchów w polskich zamkach.
Po śmierci Teofili Potulickiej Zamek w Kórniku przez krótki czas był w rękach Szołdrskich, na mocy wyroku sądowego w 1801 r. został jednak zwrócony Działyńskim. Rezydencję objął najpierw Ksawery Szymon Działyński, a od 1826 r. jego syn Tytus Działyński.
Z powodu zaangażowania w powstanie listopadowe Tytus został ukarany przez władze pruskie konfiskatą majątku. Do Kórnika mógł wrócić z Galicji dopiero w 1839 r., po wygranym procesie o zwrot dóbr.
Tytus Działyński planował całkowitą przebudowę zamku jeszcze przed powstaniem listopadowym. Zamawiał związane z tym projekty u Antonia Corazziego, Henryka Marconiego i Karla-Friedricha Schinkla. Po powrocie do Kórnika przebudował zamek w stylu neogotyku angielskiego, zachowanym do dzisiaj. Podczas przebudowy najwięcej zaczerpnął z projektu Schinkla, twórczo go jednak modyfikując we współpracy z architektem Marianem Cybulskim.
W zamiarze Tytusa Działyńskiego, jednego z czołowych działaczy nurtu pracy organicznej w Wielkopolsce, zamek miał być nie tylko prywatną rezydencją, lecz służyć narodowi jako biblioteka i muzeum. Tytus zapoczątkował gromadzenie starodruków i rękopisów (m.in. Chopina, Mickiewicza, Bonapartego), które do dzisiaj są przechowywane w Bibliotece Kórnickiej. Ogród w stylu francuskim Teofili Potulickiej przekształcił w park w stylu romantycznym – obecne arboretum.
Po nagłej śmierci Tytusa Zamek w Kórniku znalazł się w rękach jego syna Jana. Jan kontynuował prace w zamku, bardziej interesował się jednak rozbudową rezydencji swojej żony Izabeli z Czartoryskich w Gołuchowie. Po bezpotomnej śmierci Jana w 1880 r. zamek odziedziczył jego siostrzeniec, Władysław Zamoyski. Ten, jako obywatel francuski, w 1885 r. został zmuszony do opuszczenia Kórnika (rugi pruskie) i zamieszkał w Galicji (w Kuźnicy koło Zakopanego), gdzie zasłużył się m.in. w walce o polskość Morskiego Oka. Do Kórnika powrócił dopiero w 1920 r. W 1924 r., tuż przed śmiercią, bezdzietny Zamoyski przekazał całe swoje dobra, w tym zamek wraz z imponującą kolekcją dzieł sztuki, zbiorami bibliofilskimi i ogrodem dendrologicznym (Arboretum Kórnickie) narodowi polskiemu. Darowizną zarządzała fundacja „Zakłady Kórnickie”. W czasie wojny zbiory w znacznej części zostały rozgrabione. Fundacja „Zakłady Kórnickie”, jak i inne w PRL, została zlikwidowana w 1953 r., w 2001 r. została reaktywowana na mocy ustawy.
Co możemy zwiedzać
Obecny kształt Zamku w Kórniku nawiązuje do neogotyku angielskiego, jednego z historyzujących stylów popularnych w XIX w.
Główne wejście do zamku znajduje się od strony północnej. Charakterystyczną cechą jest zwieńczenie głównego okna nad wejściem łukiem Tudora. Jeszcze do okresu międzywojennego do zamku wchodziło się przez tak zwany „babiniec”, przedsionek w kształcie barbakanu, wyburzony w latach 1925–1939.
Strona zachodnia to rozbudowany architektonicznie taras z widokiem na jezioro Kórnickie i „Zwierzyniec”.
Strona południowa jest zdominowana przez łuk indyjski, wzorowany prawdopodobnie na Pawilonie Królewskim w Brighton, a pośrednio na muzułmańskiej architekturze Indii (łuk w Kórniku nosi wyraźne podobieństwo do łuków Tadż Mahal).
Od strony wschodniej nad zamkiem wznosi się neogotycka wieża, swoją elewacją z czerwonej cegły kontrastująca z resztą zamku, wybudowana dopiero podczas przebudowy zamku przez Tytusa Działyńskiego.
Obecnie Zamek w Kórniku jest siedzibą Muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra. Najokazalszym wnętrzem rezydencji jest Sala Mauretańska, nawiązująca do Dziedzińca Lwów w Alhambrze, początkowo przeznaczona na bibliotekę, później na salę muzealną, do dzisiaj eksponująca pamiątki narodowe. W pokoju pod wieżą eksponowane są też zbiory etnograficzne i przyrodnicze przywiezione przez Władysława Zamoyskiego z Australii i Oceanii.
Zamek w Kórniku jest też siedzibą Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, jednej z największych bibliotek w Polsce. Założona została w 1817 roku przez Tytusa Działyńskiego w rodzinnym Konarzewie i w roku 1826 przeniesiona do Kórnika. Księgozbiór liczy około 350 tysięcy woluminów, w tym ponad 40 tysięcy starodruków, wśród nich rękopisy III części Dziadów i ballady Pan Twardowski, czy fragmenty Beniowskiego Juliusza Słowackiego. Unikatami są XVI-wieczne wydania drukiem poezji Jana Kochanowskiego, najstarszym zaś skryptem jest tutaj rękopis francuski pochodzący z przełomu IX i X stulecia.
Przy wjeździe do zamku stoją zabytkowe oficyny oraz Powozownia. W niewielkim budynku Powozowni można zobaczyć bardzo ciekawą ekspozycję XIX-wiecznych pojazdów zaprzęgowych zakupionych przez Jana Działyńskiego podczas pobytu w Paryżu w 1856 roku. Transakcja kupna obejmowała trzy powozy wykonane przez angielską firmę Barker & Co, różniące się pod względem przeznaczenia, gabarytów i wyposażenia.
Zamek w Kórniku położony jest w rozległym parku liczącym 30 hektarów powierzchni. W latach 1830-80 Tytus Działyński i jego syn Jana założyli Arboretum Kórnickie. Przekształcili barokowe geometryczne ogrody francuskie w romantyczny park krajobrazowy w typie angielskim, o naturalnym układzie alei i drzew. Rośnie tam około 3,500 gatunków drzew i krzewów, wśród nich wiele kilkusetletnich okazów występujących naturalnie w umiarkowanych strefach półkuli północnej, przede wszystkim lip, buków i dębów. Ponadto można tutaj spotkać bogate kolekcje brzóz, jodeł, cypryśników, orzechów, bzów i różaneczników, a także będące wizytówką ogrodu kórnickiego magnolie z najstarszym okazem 160-letniej magnolii drzewiastej. Arboretum należy do Instytutu Dendrologii PAN i jest udostępnione do zwiedzania przez okrągły rok.