Nałęczów to miasto będące jednym z dwóch uzdrowisk w województwie lubelskim. Wyróżnia je oryginalna, willowa zabudowa miasta, usytuowanie wśród wąwozów lessowych oraz występowanie wód leczniczych. Ale kuracjusze to nie jedyna grupa, odwiedzająca Nałęczów, po mieście spacerują również pary oraz całe rodziny z dziećmi.
Gdzie się znajduje?
Nałęczów leży na Wyżynie Lubelskiej w środkowej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Jest częścią trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Położony jest nad rzeką Bystrą, przy ujściu jej dopływu Bochotniczanki.
Dojazd/dojście
Przez miasto przebiega równoleżnikowo droga nr 830 łącząca go z Kazimierzem Dolnym i Puławami, do Lublina jest 28 km. Natomiast droga nr 826 relacji Nałęczów-Przybysławice łączy miejscowość z drogą ekspresową S12 i S17.
Bez samochodu najprościej do Nałęczowa dojechać PKS-em lub busem można również podjechać pociągiem. Jednakże stacja PKP oddalona jest około 3 km od miasta. Trzeba się będzie przespacerować lub poczekać na autobus, a niecierpliwi mogą wziąć spod dworca taksówkę.
Historia
Pierwotnie miejscowość była nazywana Bochotnicą. Początki sięgają przełomu VIII i IX wieku, gdy na obecnej Górze Poniatowskiego, wzgórzu górującym nad okolicą, wzniesiono gród. Później centrum osady przeniesiono na wzgórze, gdzie dziś znajduje się kościół parafialny. W I połowie XIV w. powstała parafia w Bochotnicy. Również w tym samym stuleciu dokonano lokacji wsi na prawie niemieckim.
Dnia 23 czerwca 1751 tereny te należące do Aleksandra Gałęzowskiego zakupił Stanisław Małachowski (starosta wąwolnicki) nazywając w 1772 roku od noszonego przez swój ród herbu Nałęcz całą posiadłość Nałęczowem. Po powstaniu styczniowym dobra nałęczowskie kupił Michał Górski. Na początku XIX w. odkryto lecznicze właściwości tutejszych wód; wykorzystali je trzej lekarze – sybiracy: Fortunat Nowicki, Wacław Lasocki i Konrad Chmielewski, modernizując w końcu XIX w. funkcjonujące już uzdrowisko za pieniądze ówczesnego właściciela Nałęczowa – Michała Górskiego. Stworzył on uzdrowisko w dzisiejszym kształcie miasto-ogród. To on uczynił z Nałęczowa liczący się ośrodek leczniczo-kulturalny. Kuracjuszami byli tutaj m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz. W 1963 roku Nałęczów otrzymał prawa miejskie.
Uzdrowisko Nałęczów powstało 11 lutego 1878 r. jako dzieło lekarzy sybiraków, aby w 2 lata później zostać zarejestrowane, stając się spółką użyteczności publicznej. Po II wojnie światowej zostało upaństwowione, a w roku 1998, zgodnie z zapisami ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji, przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa.
Już od 1999 r. Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło działania mające na celu prywatyzację spółek uzdrowiskowych (w stosunku do 13 spółek). W 2001 roku Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A. w Nałęczowie został sprywatyzowany przez sprzedaż 85% akcji firmie East Springs International NV z Amsterdamu. Mimo początkowych obaw związanych z prywatyzacją, obecnie Uzdrowisko jest w dobrej sytuacji finansowej, inwestuje i rozwija się, wychodząc naprzeciw potrzebom kuracjuszy. Dzięki temu otrzymuje nagrody i wyróżnienia w rankingach i konkursach zarówno o zasięgu regionalnym, jak i krajowym.
Uzdrowisko Nałęczów S.A. kieruje swe usługi nie tylko do osób z problemami kardiologicznymi, ale stara się poszerzać grono klientów. Dlatego w obiektach uzdrowiska dostępne są zabiegi odnowy biologicznej.
Co tutaj się leczy?
Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim choroby: wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. W powrocie do zdrowia pomaga tutejszy mikroklimat sprzyjający naturalnemu obniżeniu się ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszeniu dolegliwości serca. Nałęczów posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych.
W Nałęczowie działa sześć sanatoriów: Sanatorium „Książę Józef”, Sanatorium „Stare Łazienki”, Sanatorium Kardiologiczne „Fortunat”, Sanatorium Uzdrowiskowe „Rolnik”, Sanatorium Uzdrowiskowe ZNP i Sanatorium „Ciche Wąwozy”. Działa tu także Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy oraz kilka niepublicznych placówek medycznych i prywatnych klinik.
Wybrane obiekty
Centralnym punktem uzdrowiska jest Park Zdrojowy, jest to 25-hektarowy park z niewielkim stawem. Pośrodku stawu znajduje się sztucznie usypana wyspa zwana Wyspą Miłości. Założycielem i organizatorem Parku Zdrojowego, na którego terenie znajduje się część zabudowań uzdrowiska, był Stanisław Małachowski. Park istniał już w połowie XVIII w., zaś pod koniec XIX w. był powiększony dla potrzeb kuracjuszy. Przecina go szereg alei i ścieżek. Park podzielony jest na dwie części korytem Bochotniczanki, która spiętrzona śluzą rozlewa się w owalny staw. Drzewostan parku, starannie dobierany i pielęgnowany przez prawie 190 lat, jest chlubą nałęczowskiego uzdrowiska. Obok znanych krajowych gatunków drzew iglastych i liściastych spotyka się tu okazy flory zachodnioeuropejskiej, a nawet amerykańskiej (np. wysokie sosny-wejmutki). Na ponad 20 hektarach rosną m.in. kasztanowce, lipy, sosny i dęby, ale także tulipanowce amerykańskie, katalpy (inaczej surmie) i skrzydłoorzechy chińskie. Odwiedzający mogą także skorzystać z uroków palmiarni i ugasić pragnienie wodami mineralnymi. Park Zdrojowy, położony w centrum miasta, jest oazą ciszy i spokoju, gdzie spacerowicze mogą dokarmiać oswojone łabędzie i wiewiórki.
Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Parku Zdrojowym jest niewielki budynek zlokalizowany nad stawem, zwany Domem Zdrojowym. Mieści się w nim Pijalnia Wód Mineralnych połączona z Palmiarnią oraz Pijalnia Czekolady Wedla. Wejście do Pijalni Wód Mineralnych jest płatne. Wewnątrz znajdują się trzy ujęcia źródlanej wody: Miłość, Barbara oraz Celiński. W pijalni czekolady, oprócz czekolady można też napić się… kawy. Można również kupić jakieś pamiątki, jak np. czekoladę Wedla.
Przy stawie znajduje się Sanatorium „Książę Józef”. Powstało w 1878 roku, gdy Uzdrowisko Nałęczów coraz bardziej zyskiwało na popularności. Mieszkał tu m.in. Bolesław Prus. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sanatoriów w Polsce. Tuż przed Sanatorium Książę Józef mieści się ławeczka z Bolesławem Prusem. Ławka obrócona jest w stronę stawu, a do jednego z największych powieściopisarzy w Polsce można się śmiało przysiąść i pooglądać kaczki na stawie.
Pałac Małachowskich to jeden z najważniejszych zabytków w mieście, który zbudowany został z inicjatywy Stanisława i Marianny Małachowskich w XVIII w. jako rezydencja rodu. W późniejszych latach pałac rozbudowano dla potrzeb uzdrowiska. Pałac Małachowskich stanowi więc najstarsze sanatorium w mieście. Mieszkali w nim m.in. Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. Zaprojektowano go w stylu barokowym, a wnętrza są w stylu rokokowym i późnoklasycystycznym.
Sanatorium „Stare Łazienki” powstało się to w 1821 roku. Jest to najładniejszy budynek w mieście, który powstał w stylu klasycystycznym. Jego historia też jest związana z działalnością Pałacu Małachowskich, w którym zaczęło brakować miejsc dla przyjeżdżających z całego kraju kuracjuszy. W związku z tym Małachowscy zdecydowali o zbudowaniu pierwszego profesjonalnego sanatorium w Nałęczowie, które działa do dzisiaj.
W połowie drogi między bramą wschodnią a Sanatorium Książę Józef, przy al. Kasztanowej, znajduje się Domek Gotycki. Powstał pod koniec XIX wieku. Zwany jest również Willą Angielską i trzeba przyznać, że jest to dość oryginalny obiekt, którego styl nawiązuje do gotyku.
Na terenie Parku Zdrojowego mieści się jeszcze niewielki Domek Grecki (powstał w 1882 roku). Stoi tuż obok Sanatorium Książę Józef.
W Nałęczowie są dwa muzea poświęcone pisarzom, którzy chętnie tworzyli właśnie w Nałęczowie. Muzeum Bolesława Prusa dawniej mieściło się w zabytkowym Pałacu Małachowskich, gdzie regularnie gościł słynny dziennikarz i pisarz. Od grudnia 2017 znajduje się w budynku dawnej Ochronki im. Adama Żeromskiego, przy ul. Poniatowskiego w Nałęczowie, której fundatorem był Stefan Żeromski. Bolesław Prus przyjeżdżał do Nałęczowa systematycznie w latach 1882-1910, z zamiarem pozbycia się agorafobii. Zbiory muzeum przybliżają gościom życie i twórczość pozytywistycznego autora – rzecz jasna koncentrując się na związkach z lubelszczyzną. Natomiast Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w domku, który zbudował Jan Koszczyc-Witkiewicz (bratanek Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze). Chata wzniesiona została z bali kładzionych na zrąb, przekryta gontem. To w niej Żeromski napisał rozdziały „Dziejów grzechów”, „Dumy o hetmanie”, „Słowa o bondosie”. Była ona także miejscem spotkań działaczy skupionych wokół pisarza w Towarzystwie Oświatowym „Światło”. W muzeum, oprócz oryginalnego wyposażenia pracowni literata można obejrzeć jego osobiste pamiątki, w tym fotografie rodzinne oraz obrazy i rysunki nie tylko znanych plastyków, ale i Żeromskiego oraz jego żony Oktawii, która postarała się o powstanie muzeum.
Nałęczów znany jest również z willowej zabudowy. Niektóre wille powstały z początkiem Zakładu Leczniczego oraz w czasach, kiedy w Nałęczowie bywali i tworzyli m.in.: Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Michał Elwiro Andriolli, Ewa Szelburg-Zarembina. Są to np. „Borowianka” (z początku XX w., w stylu szwajcarskim), „Oktawia” (z 1880 r., w stylu szwajcarskim), „Podgórze” (z lat 1882–1885, też w stylu szwajcarskim), „Brzozy” (projekt Jana Koszyca-Witkiewicza, wzniesiona w 1908), „Pod Matką Boską” (z lat 1897-1900, murowana w stylu włoskim) „Różana” i wiele innych.