Rynek Staromiejski w Toruniu to centralny punkt Starego Miasta, główny plac Torunia – o kształcie zbliżonym do kwadratu (105 na 109 m). Wydaje się mniejszy niż jest w rzeczywistości, a to dlatego, że środku stoi monumentalny Ratusz. Mimo to jest dość miejsca na to, aby w cieplejszych miesiącach rozlokować na nim letnie kawiarenki i restauracje i było jeszcze miejsce, aby liczne wycieczki okrążające ratusz, nie wchodziły sobie w drogę.
Gdzie się znajduje?
Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski (prawa miejskie uzyskał w 1232 roku). W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów Toruń był jednym z najbogatszych i zarazem jednym z czterech największych miast Królestwa Polskiego, miastem królewskim i hanzeatyckim, które uzyskało w 1365 roku prawo składu. Miastem posiadającym autonomiczne uprawnienia polityczne, w tym m.in. prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla.
Dojazd/dojście
Do Torunia łatwo dotrzeć. Miasto od zawsze położone jest na skrzyżowaniu ważnych, wielkich szlaków komunikacyjnych, które decydowały o jego pomyślnym rozwoju. Toruń jest jednym z ważniejszych w krajów węzłów drogowych. Poza dojazdem indywidualnie, można też znaleźć połączenia autobusowe.
Do Torunia docierają bezpośrednio pociągi ze wszystkich większych miast Polski. W Toruniu są trzy dworce kolejowe, jednak najważniejszy jest Toruń Główny. Jest on jednak oddalony od Starego Miasta o jakieś 2 km, chcąc się tam dostać, najlepiej wsiąść w autobus linii 22 lub 27.
Historia
Pierwotnie plac rynkowy Torunia wytyczono w pobliży kościoła farnego, dziś katedry świętych Janów. Jednak miasto bardzo szybko rozwijało się i trzeba był mu większego miejsca (to przy kościele szybko zabudowano). Około roku 1259 wyznaczono nowy plac i wtłoczono między istniejącą już zabudowę – dlatego nie jest idealnie prostokątny. Pierwsze domy przy Rynku musiały być drewniane, ale wkrótce – a to dzięki bardzo szybkiemu bogaceniu się mieszczan na wiślanym handlu – zastępowały je murowane. Przyspieszenie tego procesu nastąpiło jeszcze przed rokiem 1280, gdy Toruń stał się członkiem związku handlowego miast Europy Północnej zwanego Hanzą i oczywiście później aż do wybuchu wojen polsko-krzyżackich w XIV wieku. Jego ludność wzrosła wtedy do ok. 20 tysięcy. Domy coraz bardziej okazałe, jednak ze względu na cenne miejsce przy rynku, były ściśle do siebie przylegające i wszystkie ustawione szczytami. Fasady domów były bogato zdobione, a tym bardziej im pozycja społeczna właścicieli i możliwości finansowe były wyższe.
Rynek był równocześnie głównym placem targowym. Poszczególne jego części miały dawniej swoje określone przeznaczenie i nazwy w zależności od sprzedawanych tam towarów. Istniał więc targ rybny, ziołowy, zbożowy i inne. Równolegle do zachodniej pierzei i prostokątnie do ul. Franciszkańskiej z północno-zachodniej narożnika Rynku wybiegał wąski pasaż: ławy śledziowe. W pobliżu Rynku, przy ul. Szerokiej (dawniej Wielkiej), mieściły się jatki mięsne. Handel nabiałem odbywał się przy ul. Kurzej (obecnie północny odcinek ul. Żeglarskiej).
Począwszy od roku 1259 w centralnym punkcie placu zaczęła narastać zabudowa śródrynkowa (sukiennice oraz kramy i ławy chlebowe, połączone murami kurtynowymi) – dająca w konsekwencji wielu przebudów początek dzisiejszemu ratuszowi. Znany nam kształt zaczął przybierać od roku 1391 roku, włączając w jego mury zbudowaną ponad wiek wcześniej wieżę, a burząc sukiennice i kramy. Po wielu przebudowach od manierystycznej, barokowej do neogotyckiej (w 1869 r.) nabrał dzisiejszego kształtu.
W części zachodniej Rynku, obszerniejszej od pozostałych, zwanej niegdyś placem turniejowym, odbywały się zgromadzenia mieszczan oraz igrzyska, turnieje rycerskie związane z tradycją arturiańską. W późniejszych czasach, gdy ta część dawnych Prus krzyżackich weszła w granice Polski (czyli od połowy XV w.), zaczęły się tu odbywać uroczystości na cześć polskich królów. Pierwszym tak przyjmowanym władcą był Kazimierz IV Jagiellończyk, który inkorporował Prusy do Polski i zwyciężył Zakon w wojnie trzynastoletniej (1454-1466). W 1454 roku król odebrał uroczystą przysięgę wierności panów ziemi chełmińskiej oraz starszyzny Chełmna i Torunia.
Również na Rynku w dawnym Toruniu ogłaszano wyroki i wykonywano egzekucje. W okolicy miejsca, gdzie od 1853 r. stoi pomnik Mikołaja Kopernika stał pręgierz i studnia z basenem z bieżącą wodą (druga studnia stała po przekątnej – w północno-zachodniej części Rynku), którą doprowadzano wodociągami z Bielan.
Zachodnia pierzeja rynku została niemal doszczętnie zniszczona w trakcie szwedzkiego ostrzeliwania Torunia w 1703 r., a na miejscu dawnych 9 kamienic pobudowano w XVIII w. kolejne obiekty, m.in. barokowy kościół Świętego Ducha.
Zabudowa rynku
Na środku Rynku stoi Ratusz Staromiejski. Należy do najbardziej imponujących obiektów tego typu w Polsce i jest jednym z największych na świecie. Ratusz dawniej był głównym ośrodkiem handlu oraz życia zarówno politycznego, jak i społecznego miasta. Wciąż jest ważnym obiektem w Toruniu. Mieści się tutaj Muzeum Okręgowe, organizowane są liczne uroczystości oraz wydarzenia kulturalne. Dodatkową atrakcją jest wieża z platformą widokową, skąd rozpościera się atrakcyjny widok na miasto.
Obok Ratusza, na płycie Rynku stoi pomnik Mikołaja Kopernika (jest jednym z najważniejszych symboli miasta, a stoi w tym miejscu od 1853 roku) oraz fontanna Flisaka Iwo. Przy ul. Żeglarskiej ustawiono rzeźbę osiołka, który choć wydaje się uroczy i przyjazny służył do… wymierzania kar nieposłusznym żołnierzom. Dostawali oni rozkaz siedzenia na drewnianym zwierzęciu pokrytym blachą.
Rynek otaczają dziś trzy pierzeje kamienic, z których wiele w czasie destrukcyjnych przebudów w XIX i na początku XX wieku zatraciło niestety swoje wyjątkowe cechy stylowe gotyckie i manierystyczne, większość jednak nadal kryje w swoich wnętrzach cenne zabytki wyposażenia i malarstwa gotyckiego, renesansowego i barokowego.
W pierzei zachodniej jest barokowy kościół Świętego Ducha i neogotycki budynek Poczty Polskiej. Kościół jezuicki wybudowano w XVIII wieku, ale ze względu na brak pieniędzy wieża powstała dopiero 200 lat później. Wewnątrz znajduje się bogato zdobiony baldachim nad amboną, zegar szafkowy, obrazy i freski.
W pierzejach Rynku znajdują się znamienite zabytki oraz liczne patrycjuszowskie kamienice gotyckie, renesansowe, barokowe m.in.:
- nr 3 – gotycka, przebudowana w XIX w. z elewacją klasycystyczną;
- nr 4 – do 2011 roku mieściła tutaj się najstarsza w Europie i druga na świecie nieprzerwanie działająca apteka – Apteka Królewska została założona w 1389 roku za zgodą Rady Miejskiej Torunia przez aptekarza Alberta, który przybył z Wrocławia.
- nr 5 – Kamienica Schotdorffów (Pod Turkiem) pochodzi XIII/XIV w. istnieje do dziś (Rynek Staromiejski 5, po sąsiedzku z Dworem Artusa), jednak jak wiele innych została destrukcyjnie przebudowana i zniekształcona w XIX wieku (1885 r.) z renesansowej na eklektyczną. Przez to zatraciła swoje cechy stylowe (m.in. została pozbawiona szczytu). Nazwa jej pochodzi od figury Turka z fajką (obecnie w Muzeum Okręgowym). Od 1578 r. była to kamienica toruńskiego rodu patrycjuszowskiego Schotdorffów.
- nr 6 – Dwór Artusa pochodzi z 1891 roku. W Dworze spotykali się mieszkańcy Torunia, którzy chcieli nawiązywać do tradycji rycerskich i zwyczajów odwołujących się do postaci króla Artura. Bywalcy Dworu Artusa łączyli się w bractwa. Dobierano się według pochodzenia ze wspólnego kraju lub regionu, zawodu czy zainteresowań. Dwór Artusa w Toruniu ma swojego „brata” w Gdańsku. To dziś jedyne takie obiekty na świecie.
- nr 7 – Pałac Meissnera jest to dawny pałac burmistrza toruńskiego i burgrabiego królewskiego Jakuba Meisnera. Zbudowany w 1739 r. w stylu późnego baroku, przebudowany na klasycystyczny pod koniec XIX w. Należał do najwspanialszych osiemnastowiecznych pałaców, jakie znajdowały się w Toruniu, był budowlą reprezentacyjną, zajmującą kilka parcel.
- nr 9 – najbardziej, spośród kamienic w Rynku, zachowująca fasadę gotycką, z ok. 1400 r.
- nr 10 – dawna Komendantura Twierdzy Toruń z 1819 r.
- nr 17 – jedna z najstarszych kamienic (2. poł. XIII w.), przebudowana w XVII i XIX w. W końcu XIV w. właścicielem kamienicy był rajca Tidemann Hitfeld. W 1702 roku był siedzibą rodziny patrycjuszowskiej Wachschlagerów, u której miał swoją kwaterę przebywający wówczas w Toruniu król August II Mocny.
- nr 19 – późnorenesansowa z ok. 1600 r., przebudowana w XIX w.
- nr 20 – kamienica gotycka z ok. 1266 r., trójosiowa (trzy rzędy okien), przebudowana w XIX w.
- nr 21 – Zajazd Pod Trzema Koronami, obecnie nazywany po prostu Trzy Korony; działa nieprzerwanie od XV wieku, a w jego progach gościło wiele znakomitych gości m.in. królowa Maria Kazimiera zwana Marysieńką czy car Piotr Wielki.
- nr 22, 23, 25 – gotyckie, przebudowane w XIX w. z elewacją klasycystyczną;
- nr 29 – Kamienica Zimmermanna (Pod Aniołem);
- nr 30 – gotycka, gruntownie przebudowana w 1897 r.
- nr 31 – z wczesnobarokowym szczytem kamiennym z 1653 r.
- nr 33 – gotycka, przebudowana w XIX w. z elewacją klasycystyczną; miejsce urodzenia Samuela Thomasa Sömmerringa, anatoma i fizjologa, wynalazcy telegrafu;
- nr 35 – Kamienica Pod Gwiazdą, jedna z najcenniejszych kamienic patrycjuszowskich w Europie północnej. W dobie gotyku przebudowywano ją wielokrotnie, kamienica zaś trafiała z rąk do rąk. Jednym z jej właścicieli był Filip Kallimach, a tak właściwie Filippo Buonaccorsi – włoski poeta i humanista, sekretarz króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Kamienica ta zmieniła się ponownie w XVII wieku. Nabrała wtedy barokowego charakteru, umieszczono bogato zdobiony portal, fasadę zaś ozdobiono licznymi dekoracjami z motywem kwiatów i owoców. Od roku 1970 w Kamicy Pod Gwiazdą mieści się Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu. Ekspozycja sztuki dalekowschodniej powstała dzięki kolekcjonerowi Tadeuszowi Wierzejskiemu
- nr 36 – dawniej Kamienica Pod Lwem (prawdopodobne miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika), obecnie Dom Towarowy PDT z 1880 roku.
Ciekawostki
Legenda o flisaku Iwo
Pomnik przedstawia znanego z miejskiej legendy flisaka o imieniu Iwo. Toruń był ważnym punktem na trasie spławu drewna do Gdańska i popularnym miejscem odpoczynku flisaków. Przykładem obecności flisaków w Toruniu może być jedyny, zwany flisaczym, zegar katedry świętych Janów – jest on zwrócony w stronę rzeki, nie w stronę centrum miasta. Legenda głosi, że pewnego roku na skutek powodzi lub, jak mówią inne wersje legendy, klątwy rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę, Toruń nawiedziła istna plaga żab. Płazy były dla miasta na tyle uciążliwe, że burmistrz wyznaczył pokaźną sumę pieniędzy oraz rękę swojej córki jako nagrodę dla tego, kto pozbędzie się z miasta żab. Udało się to dopiero flisakowi, znanemu niekiedy pod imieniem Iwo, który sprawił, że wszystkie żaby zasłuchane w jego grę na skrzypcach zebrały się przy nim, a następnie wyszły przez Bramę Chełmińską aż na teren obecnej dzielnicy Mokre. Tam flisak przestał grać, a żaby pozostały na podmokłych terenach Mokrego.
oraz inne rynki w: Białej, Bielsku, Bieruniu, Cieszynie, Czeskim Cieszynie, Częstochowie, Gliwicach, Kazimierzu Dolnym, Kielcach, Lublinie, Lwowie, Oświęcimiu, Poznaniu, Pradze, Pszczynie, Pyskowicach, Suchej Beskidzkiej, Tarnowskich Górach i Toszku