Gdzie się znajduje?
Czeski Cieszyn (Český Těšín) to czeska część Cieszyna, położona na lewym brzegu Olzy, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Karwina. Obecnie, dzięki wspólnemu wejściu Czech i RP do strefy Schengen w 2007 roku zlikwidowano przejścia graniczne. Oba miasta Cieszyn są razem sercem Śląska Cieszyńskiego – Euroregionu Śląsk Cieszyński.
Dojazd/dojście
Do Cieszyna można dojechać samochodem, np. od Katowic. Najlepiej jechać drogą ekspresową S1, a przed Bielskiem należy skręcić na droga ekspresowa S52, a po przekroczeniu granicy dojechać do Czeskiego Cieszyna. Można też skorzystać z połączeń autobusowych czy kolejowych opisanych przy dojeździe do Cieszyna.
Trasa od dworca autobusowego i kolejowego w Cieszynie do rynku w Czeskim Cieszynie jest trochę dłuższa i wynosi około 1,5 km, czyli około 18-20 minut pieszo. Olzę przechodzi się przez „most Przyjaźni”.
Historia
Po zakończeniu wojny w 1918 roku doszło do sporu między Czechosłowacją a Polską o ziemie cieszyńskie. Spór, który przybrał dramatyczny obrót, miał rozstrzygnąć plebiscyt, a do utrzymania porządku w Cieszynie wysłano międzynarodowe komisje i wojska. Ostatecznie jednak Cieszyn został podzielony na mocy porozumienia 28 lipca 1920 roku w Spa.
Czeski Cieszyn stał się miastem powiatowym z przedmieść. Zabudowa podmiejska została przekształcona w odrębny zespół urbanistyczny. Nowo powstałe miasto, zajmujące powierzchnię około 2,70 km², składało się z trzech głównych części katastralnych – Saskiej Kupy, Kamenca i Brandýsu, liczących około 8000 mieszkańców.
W nowo powstałym czechosłowackim mieście, poza stacją kolejową i gazownią nie było żadnych ważnych dla miasta obiektów, tj. budynki administracji państwowej i lokalnej, placówki miejskie, szkoły czy budynki mieszkalne. Sprzyjające warunki komunikacyjne pozwoliły na zapoczątkowanie procesu rozbudowy dotychczasowego obszaru podmiejskiego w nowe, funkcjonalne miasto. W 1922 roku rząd Czechosłowacji udzielił miastu pożyczki w wysokości 15 milionów koron na rozbudowę miasta. Do przygotowania projektu „nowego Czeskiego Cieszyna” w 1927 roku zaangażowano morawskiego architekta i urbanistę Emila Leo. W dość krótkim czasie na dawnej Saskiej Kępie (między Olzą, a dworcem kolejowym), do istniejących budynków zbudowanych w stylu eklektycznym i secesyjnym dobudowano wiele nowych modernistycznych – od klasycyzujących po funkcjonalistyczne.
W 2014 roku centrum miasta stało się strefą zabytków. Teren ograniczony od strony południowej ulicą Střelniční, od strony zachodniej przy ulicy Nádražní, od strony północnej przez sady Masaryka, a od strony wschodniej nad rzeką Olzą.
Zabudowa rynku
Rynek w Czeskim Cieszynie utworzono 1933 roku przy istniejącym już ratuszu. Grunty, na których miał powstać ratusz i rynek, miasto nabyło poprzez zakup od rodziny Tetlów i kupca Ondřeja Tomanka. W maju 1924 roku miasto ogłosiło konkurs architektoniczny na wygląd ratusza. Powstał on w latach 1928-1929 według projektu architekta Viléma Richtera z Ostrawy jako neorenesansowy budynek, który wybudowała firma budowlana Eugen Fulda z Czeskiego Cieszyna. Łukowata tarcza zegara na ratuszu stała się wzorem dla logo miasta.
Ratusz, o długość elewacji 54 m, stał się dominantą rynku o długości 65 m szerokości 118 m. Na środku miejsca wyznaczonego na rynek (decyzją Rady Miejskiej 15 stycznia 1929) pozostał budynek mieszkalny, który został zburzony dopiero po śmierci właścicielki – w 1932 roku. Dlatego dopiero w 1933 roku można było utworzyć rynek.
Rynek nadal był targowiskiem, gdzie w każdą środę i sobotę rano odbywały się hałaśliwe targi, na które przyjeżdżali kupcy z całej czechosłowackiej części Ziemi Cieszyńskiej.
W czasie II wojny światowej budynek ratusza był połączony korytarzem ze szkołą handlową, wybudowaną za ratuszem w latach 1931-1932. Na pierwszym piętrze, naprzeciwko klatki schodowej powstał duży mural przedstawiający miasto Cieszyn, z końca XVIII wieku.
Na środku rynku znajduje się fontanna wybudowana w 2004 roku. Autorem projektu jest Otomar Ševčík z Přerova. Podstawową ideą tej kompozycji jest ucieleśnienie idei współistnienia i współpracy różnych narodowości żyjących w tym regionie od dawna.
Rynek otaczają 3-4 piętrowe budynki mieszkalne ze sklepami umieszczonymi na parterze. A tym, co chcieliby spróbować słynnego czeskiego piwa polecam restaurację „U Fajnego Synka”, w narożu rynku, przy ulicy Čapkovej.