Hotel „Dwór Kościuszko” usytuowany jest w jednej z oficyn zespołu dworskiego, powstałego w miejscu dawnego pałacu biskupiego w Prądniku Białym.
Gdzie się znajduje?
Kraków jest stolicą województwa małopolskiego. Od roku 1320 był stolicą polski, miastem królewskim z siedzibą króli na Wawelu. W roku 1609 król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy.
Do Krakowa można dostać się samochodem, pociągiem czy nawet samolotem.
Dojazd/dojście
Dwór Kościuszko znajduje się w dzielnicy Prądnik Biały, niedaleko Szpitala Jana Pawła II, po drugiej stronie ul. Opolskiej. Można tam dojechać samochodem, autobusem lub tramwajem. Można też pieszo. Dojście z Rynku Głównego to 4 km, a od Zamku Króewskiego na Wawelu 5 km.
Historia Prądnika
Wieś Prądnik Biały rozciągała się wzdłuż traktu wielkopolskiego, prowadzącego do wsi Zielonki. Według najstarszego zapisu (z ok. 1123 r.) nosiła nazwę Prutnic. Powstał pierwszy szpital w Krakowie, prowadzony przez Zakon Kanoników Ducha Św. De Saxia. Duchacy. Zakonnicy posiadali tutaj znaczne grunty w Prądniku Białym, zwane odtąd Prądnikiem Duchackim (w XV wieku z nadania biskupiego posiadali tu 3 młyny, z których jeden od 1496 r. służył jako papiernia). Z 1421 r. datuje się zapis, zobowiązujący posiadaczy gruntów w Prądniku Białym do wypieku chleba na stół biskupi.
Na terenie biskupiego folwarku w Prądniku, położonego przy trakcie wielkopolskim, w 1547 r. bp Samuel Maciejowski wybudował renesansowy pałac z ogrodem stanowiący letnią rezydencję biskupów krakowskich, gdzie gościli m. in. Jan Kochanowski, Szymon Szymonowic i Łukasz Górnicki. To tutaj właśnie toczą się erudycyjne rozmowy bohaterów dzieła Górnickiego „Dworzanin polski”, poświęcone dworskim obyczajom i humanistycznemu wychowaniu.
W 1574 r. na błoniach prądnickich szlachta witała przybyłego do Krakowa Henryka Walezego, a w 1697 r. w Prądniku Białym rozpoczął się koronacyjny wjazd do Krakowa Augusta II.
W XVII wieku pałac został zniszczony podczas „potopu szwedzkiego”. Po przegnaniu Szwedów rezydencję odbudowano, jednak już w formie zabudowy dworskiej.
W 1794 roku, przed bitwą pod Racławicami, we wsi przebywał Tadeusz Kościuszko wraz ze swym sztabem (jeśli wierzyć tradycji, odpoczywał pod istniejącym do dziś w parku dworskim jaworem), natomiast w 1809 r. mieszkał tu gen. Jan Henryk Dąbrowski.
Na początku XIX wieku wieś należała do dóbr kameralnych, następnie do właścicieli prywatnych. W tym czasie na fundamentach dawnego pałacu biskupiego wzniesiono obecny dwór z oficynami oraz budynki karczmy i czworaków.
Obecnie
Odnowiona rezydencja to teraz hotel z restauracją. Należy do sieci krakowskich hoteli Donimirski. Każdy pokój posiada indywidualną aranżację. Swoim wystrojem przenoszą nas w poszczególne okresy życia Tadeusza Kościuszki. Nawiązują do państw i miast w których przebywał. Odwołują się też do konkretnych postaci z grona jego przyjaciół.
Prezentowany apartament nawiązuje do pobytu Kościuszki w Ameryce, ale powiązane jest to tutaj z Afryką. Dlaczego? Jak wiadomo wyjechał tam by walczyć o demokrację. Rozgłos przyniósł mu wkład jego prac fortyfikacyjnych do amerykańskiego zwycięstwa w bitwie pod Saratogą. Wyrazem uznania dla jego umiejętności inżynierskich było powierzenie mu budowy silnej twierdzy West Point nad rzeką Hudson. Przyjaźnił się z trzecim prezydentem Stanów Zjednoczonych Thomasem Jeffersonem. Po wojnie otrzymał też specjalne podziękowanie – nadanie gruntu (około 250 ha) oraz znaczną sumę pieniędzy, która miała być wypłacona w terminie późniejszym, w rocznych ratach. Kiedy Kongres wypłacił mu zaległe pobory w 1798, mimo trudnej sytuacji finansowej natychmiast przeznaczył te pieniądze na wykupienie wolności i kształcenie czarnoskórych mieszkańców. Całą resztę swojego amerykańskiego majątku Kościuszko powierzył Jeffersonowi, który był wykonawcą jego testamentu. Niestety, Thomas Jefferson nie wykonał ostatniej woli Kościuszki, Jako plantator z Południa, po prostu nie wyobrażał sobie możliwości wyjścia poza obowiązujące normy i praktyki, do czego zobowiązywał go testament Kościuszki. Ta-Nehisi Coates, publicysta prestiżowego miesięcznika „The Atlantic”, skomentował to tak w grudniu 2012 r.: „Czas przyznać prawdę, że człowiek będący symbolem amerykańskiej wolności i praw jednostki w istocie okazał się tchórzem i hipokrytą niedorastającym do własnych słów”.
Dwór Kościuszko graniczy z parkiem im. Tadeusza Kościuszki. Powstał on w XVI w. wokół dawnego obronnego pałacu biskupa Samuela Maciejowskiego jako park renesansowy z czterema ozdobnymi kwaterami, alejami i szpalerami lip, grabów i wiązów. Po szwedzkich zniszczeniach pałacu i parku zbudowano w XVIII w. klasycystyczny dwór wykorzystując część murów pałacu. Zachowane resztki parku pomiędzy Prądnikiem i Młynówką tworzą obecny park. Pełni funkcję rekreacyjną dla okolicznych mieszkańców, a także dla uczestników programów artystycznych organizowanych przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.
Na przełomie XIX i XX wieku na terenie zabudowań dworskich miał swą pracownię malarską Jacek Malczewski. Tworzyli też tutaj Włodzimierz Tetmajer, Olga Boznańska i Wojciech Kossak.