Pierwsze wzmianki o kościółku Goczałkowicach pochodzą z 1628 roku. W obecnej, murowanej postaci kościółek ten zbudowano w 1888 roku w miejsce dawnego, drewnianego.
wyznanie: katolickie
kościół: rzymskokatolicki
wezwanie: św. Anny
budowa: 1888 r.
styl: neogotycki
Gdzie się znajduje?
Goczałkowice-Zdrój położone są w regionie Dolina Górnej Wisły (będącej częścią Kotliny Oświęcimskiej). Od południowego wschodu otaczają je pasma Beskidu, od północy rozlegle Lasy Pszczyńskie i faliste płaskowyże. Wieś leży nad Jeziorem Goczałkowickim, sztucznym zbiorniku zaporowym na Wiśle, utworzonym w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych. Powierzchnia maksymalna zbiornika wynosi 3200 ha, a pojemność całkowita około 168 mln m³.
Dojazd/dojście
Do Goczałkowic-Zdroju można dojechać samochodem. Leżą przy trasie z Katowic do Bielska-Białej, parę kilometrów za Pszczyną, przy drodze krajowej nr 1, po odbiciu do Goczałkowic, należy kierować się na zaporę.
Pociągi Kolei Śląskich za trzymują się na stacji Goczałkowice, skąd idąc ul. Szkolną do kościółka jest około 1 km..
Historia
Pierwsze wzmianki o kościółku pochodzą z 1628 roku. W obecnej, murowanej postaci kościółek ten zbudowano w 1888 roku w miejsce dawnego, drewnianego. Z czasów jego powstaniu zachowała się piękna legenda, według której figurka Matki Boskiej, znajdująca się w kościółku liczy ponad 500 lat i przyczyniła się do zbudowania tej świątyni. Przyniósł ją pewien mieszkaniec Zarzecza (wieś niegdyś sąsiadująca z Goczałkowicami; obecnie na jej terenie znajduje się Jezioro Goczałkowickie), który znalazł ją w studni, a następnie zawiesił na drzewie stojącym w miejscu obecnego kościółka.
Na miejscu obecnie stojącego kościoła św. Anny w Goczałkowicach, wcześniej istniał kościółek drewniany, który został rozebrany, po czym wybudowano tam nieco większy, murowany. Jego budowa zapisała się w pamięci tutejszej ludności, ponieważ wiąże się z bardzo dziwnym i niecodziennym zdarzeniem. W planach kościół miał powstać w polu, pomiędzy ul. Szkolną a Borem, ok. 1 km dalej, i tam też rozpoczęto budowę. W nocy, w tajemniczy, nikomu niewiadomy sposób, materiały budowlane zostały przełożone w miejsce obecnie stojącej świątyni. Według opowiadań materiały te przenoszono z miejsca na miejsce trzy razy, aż ostatecznie postanowiono, że widocznie taka jest wola Matki Boskiej (której figurka tam się znajdowała) i w związku z tym zbudowano go w tym właśnie punkcie.
Co możemy zobaczyć
Kościół św. Anny w Goczałkowicach-Zdroju jest małą, neogotycką świątynią, urzekającą swoją piękną architekturą. Do tego jeszcze w roku 2015 przeszedł gruntowną renowację i teraz wygląda, jakby dopiero co został oddany do użytku. Kościół jest zorientalizowany, jednonawowy, z węższym prezbiterium zamkniętym pięciobocznie. Fasada zakończona wieżyczką, ma wyodrębniony przedsionek z trójkątnym naczółkiem. Sklepienie ozdobione dekoracyjną polichromią. W skromnych rozmiarów prezbiterium znajduje się ołtarz główny, pochodzący z 1882 roku. Po bokach ustawione są ołtarze boczne. Bogato złocony, mieści XVI-wieczny, przepiękny obraz, a właściwie ikonę św. Anny z Matką Boską oraz z małym Jezusem na kolanach. Po bokach ustawione są ołtarze boczne. Pod chórem jest zawieszony obraz przedstawiający św. Huberta, który został ufundowany przez miejscowe koło łowieckie pod koniec lat 80-tych XX wieku. W roku 2015 kościół św. Anny zyskał cztery nowe witraże z wizerunkami świętych: św. Nepomucen chroniący przed powodzią i suszą, św. Hubert patron myśliwych, św. Florian opiekun strażaków i św. Izydor patron rolników.