Biologia i występowanie
Kolumnea okazała to wieloletnia, epifityczna roślina zielna o cienkich, pełzających lub opadających długich łodygach, osiągających nawet ponad 2 m.
Liście osadzone są na krótkich ogonkach są przeciwległe, owłosione, lancetowate lub jajowate lancetowate z ostrym wierzchołkiem.
Kwiaty są pachowe, samotne, rurkowate i zakrzywione, o długości około 7 cm, z zewnętrznie owłosioną i pomarańczowoczerwoną koroną. W naturalnym środowisku zapylane są przez kolibry.
Owoce to kuliste jagody o średnicy około 1 cm, zawierające kilka drobnych nasion.
Występowanie
Kolumnea okazała pochodzi z Panamy w Ameryce Środkowej. Rośnie w wilgotnych lasach strefy zwrotnikowej.
Zastosowanie
Roślina szklarniowa
U nas, w Polsce kolumnea okazała może być uprawiana w szklarniach (np. w ogrodach botanicznych), jak również w uprawach domowych – w doniczkach. Jednakże w tym przypadku trzeba uważać, gdyż jest rośliną bardzo wrażliwą.
Roślina o efektownym i długotrwałym kwitnieniu, do uprawy jako epifit na odpowiednich drabinkach lub w wiszących doniczkach w jasnym miejscu, ale nigdy w bezpośrednim słońcu. Temperatura nie może być niższa niż 16°C. Wymaga silnie drenującego, kwaśnego podłoża, które może stanowić gruboziarnisty torf z 30% zawartością piasku krzemionkowego z perlitu. W okresie wegetacji podlewanie musi być regularne, ale bez zastojów. W okresie spoczynku podlewanie należy ograniczyć, aby pierwsze warstwy gleby wyschły przed ponownym podlewaniem. To stymuluje kwitnienie.
Rozmnaża się przez nasiona i cięcie wiosną, wykorzystując fragmenty gałęzi o długości 10-15 cm, na podłożu piaszczystym lub bogatym w perlit, w temperaturze 20-24 ° C w miejscu o dużej wilgotności.