Biologia i występowanie
Estragon jest byliną, które kształtem i wysokością zbliżona jest do bylicy piołunu, lecz słabiej jest rozkrzewiony. Łodygę ma prostą, na wpół zdrewniała, wysokość do 150 cm.
Liście lancetowate lub równowąskie, zaostrzone, całobrzegie, lekko zwisające.
Kwiaty w formie koszyczków osadzonych wzdłuż gałązek szczytowych, nieco mniejsze niż u bylicy piołunu, zebrane w luźne wiechy. Kwitnie od lipca do października.
SiedliskoEstragon spotykany jest czasem w stanie dzikim przy drogach, budynkach, na rumowiskach. Lubi stanowiska nasłonecznione, gleby próchniczne i wilgotne.
Występowanie
Estragon w stanie dzikim występuje w Azji, południowo-wschodniej Europie i Ameryce Północnej. Powszechnie stosowana w szczególności w Hiszpanii, Niemczech i Francji. W tym ostatnim kraju zyskała miano króla przypraw. W wielu krajach jest uprawiana.
Status gatunku we florze Polski: gatunek uprawiany, kenofit i efemerofit.
Zastosowanie
Roślina lecznicza
Estargon najczęściej stanowi składnik mieszanek ziołowych.
Surowiec zielarski – ziele estragonu (Herba Dracunculi), w jego skład wchodzą olejki eteryczne do 0,8% (m.in. estragol), gorycze, garbniki, karoteny i dużo soli mineralnych, w tym jod.
Działanie – lekko moczopędne; wzmaga wydzielanie soków trawiennych i uzupełnia braki witaminy A. Stosuje się go przy kuracjach wzmacniających, przy braku apetytu lub też przy zaburzeniach żołądkowych. Jednak jego działanie jest słabe, stąd też używa się go najczęściej w mieszankach ziołowych.
Zbiór i suszenie – ziele zbiera się następnego roku. Należy ściąć pędy długości 20-30 cm przed kwitnieniem (kolejne zbiory w miarę odrastania pędów) i suszyć związane w niewielkie pęczki.
Roślina jadalna i przyprawowaEstragon używany jest do zaprawiania octów ziołowych i musztardy. Używa się go do kiszenia ogórków i kapusty. Świeże ziele można dodawać do sałatek oraz zup. Poprawia smak niesłonych potraw, z tego względu jest stosowany w diecie bezsolnej. Doskonały do drobiu, ryb i potraw z jajek. Estragonu nie należy gotować.
Roślina uprawnaUprawiana jako roślina przyprawowa. Do celów kulinarnych może też być uprawiana w doniczkach.