Biologia i występowanie
Azalia indyjska to wytrzymały, wieloletni krzew o drzewiastych łodygach.
Liście są drobne, eliptyczne, skórzaste i ciemnozielone.
Kwiaty są duże, lejkowate, zebrane w baldachogrona. Kwiatostany znajdują się na wierzchołkach pędów. Odmiany azalii wyróżniają się kwiatami w barwie białej, różowej, lilioworóżowej i czerwonej. Czasami kwiaty mogą być dwubarwne.
Występowanie
Azalia indyjska pochodzi z Japonii i Chin, gdzie naturalnym jej siedliskiem są wilgotne nadrzecza.
Zastosowanie
Roślina doniczkowa
Azalia w domu wymaga odpowiedniego stanowiska – jasnego, o rozproszonym oświetleniu, z dala od grzejników. Warto pamiętać, że roślina źle znosi przeciągi i zbyt suche powietrze.
Dobry rozwój zależy od podłoża. Azalie preferują ziemię kwaśną, wilgotną i przepuszczalną. Pielęgnacja polega również na odpowiednim nawilżaniu podłoża. Podlewać należy miękką wodą, w umiarkowany sposób, zapewni właściwą wilgotność ziemi. Azalia doniczkowa nie może być przesuszona, wtedy, przy braku wilgoci, gubi liście i nie kwitnie. Natomiast podlewanie zbyt obfite wywołuje tzw. choroby mokrych stóp, co prowadzi do gnicia korzeni.
Dla uzyskania rozgałęzionych krzewów, należy je regularnie przycinać, w zależności od potrzeby, usuwając zbyt długie pędy. Usuwając systematycznie pędy z dolnych partii rośliny, z czasem pozwoli na uzyskanie z azalii formy miniaturowego drzewka. Właściciele tych roślin często formują z nich małe bonsai. Przy pielęgnacji należy również pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów.
Rozmnażanie tych roślin odbywa się przez sadzonki wierzchołkowe i szczepienie, aczkolwiek jest to bardzo trudne w amatorskich warunkach.