Wygląd
Tephrocactus atroviridis posiada duże, rozbudowane korzenie palowe, które rozwija się pod ziemią i tylko niewielka ilość rośliny jest faktycznie widoczna nad powierzchnią gleby.
Człony są małe, zwykle kuliste, czasem lekko wydłużone 1-2 cm wysokości i średnicy, są szeroko przytwierdzone u podstawy i nie odrywają się łatwo od roślin matecznych. Jest to prawdopodobnie przystosowanie do dużych wysokości. Są matowe, niebiesko-zielone, ale z wiekiem stają się brudnoszare. Człony podzielone są na lekko uwypuklone brodawki. Podstawy brodawek wpisują się w sześciokąt.
Areole są ściśle osadzone, z glochidami i kolcami tylko w górnej części członu.
Liście: podobnie jak inne opuntioidy, na młodych członach pojawiają się walcowate liście, które szybko odpadają, mają po 1-2 mm długości.
Cierni jest 1-4 (czasami ich nie ma) są jasnobrązowe z ciemniejszą końcówką, lekko spłaszczone, o długości maksymalnie do 1 cm.
Kwiaty: są jasnoróżowe lub różowawy, średnicy 3-4 cm, wyrastający z pąków z białym filcem.
Owoc obły, wierzchołkowy, długości około 1-1,5 cm, prawie nagi i bez otoczek.
Występowanie
Tephrocactus atroviridis występuje w Argentynie (Mendoza) na granicy z Chile, na wysokości 2200-2900 m n.p.m.
Rośnie na dużych wysokościach w prawie martwej glebie skalistej w roślinności zbiorowiska puna. Warunki klimatyczne są wyjątkowo suche, z rzadkimi deszczami.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Tephrocactus atroviridis jest łatwy w uprawie.
Światło: potrzebuje pełnego słońca.
Podlewanie latem należy podlewać regularnie, ale nie nadmiernie, natomiast zimą utrzymuj roślinę suchą.
Tolerancja na mróz: jest odporny na mróz, toleruje temperatury do -5°C. Jednak w uprawie lepiej nie wystawiać go na działanie temperatur niższych niż 5°C. Podczas zimowego odpoczynku należy przechowywać go w chłodnym miejscu, co jest ważne zarówno dla kwiatów, jak i dla ich zdrowia. Bez tego chłodnego okresu zimowego zwykle nie mają wielu pąków.
Podłoże: ze względu na wydłużony korzeń palowy, wymaga głębokich doniczek i dobrze osuszonej luźnej mieszanki do kaktusów, z dobrze przepuszczalnym podłożem. Potrzebują wystarczającej ilości powietrza.