Wygląd
Tephrocactus articulatus var. papyracanthus rośnie pionowo, jest luźno rozgałęziony i osiąga wysokość 30-60 cm.
Człony rozwijają w kształcie maczugowatych szyszek o długości do 5 cm i szerokości 3,5 cm, które są luźno połączone ze sobą i łatwo opadają. Człony podzielone są na lekko uwypuklone brodawki, ułożone w spiralnie. Podstawy brodawek wpisują się w sześciokąt.
Areole białe, wełniste z brązowymi glochidami.
Cierni jest 1-4 „papierowych”, dość sztywnych i spłaszczonych, długości 5-10 cm i szerokości 3 mm. Są w kolorze brązowym, jasnobrązowy lub szarawobiałym. Często różnią się znacznie pod względem koloru czy długości – ta zmienność jest częściowo przyczyną wielu synonimów tego gatunku.
Kwiaty: są białe do lekko różowych mają do 4,5 cm długości i 3-8 cm średnicy. Owocnik pokryty jest areolami, ale bez cierni.
Owoce są brązowe, kuliste, beczkowate do odwróconych stożkowatych o długości 1-5 cm.
Występowanie
Tephrocactus articulatus var. papyracanthus występuje w zachodniej Argentynie, na kamienistych lub piaszczystych równinach i zboczach na wysokości 500-1800 m n.p.m.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Tephrocactus articulatus var. papyracanthus jest łatwy w uprawie.
Światło: potrzebuje pełnego słońca.
Podlewanie latem należy podlewać regularnie, ale nie nadmiernie, natomiast zimą utrzymuj roślinę suchą.
Tolerancja na mróz: jest odporny na mróz, toleruje temperatury do -9°C. Jednak w uprawie lepiej nie wystawiać go na działanie temperatur niższych niż 5°C. Podczas zimowego odpoczynku należy przechowywać go w chłodnym miejscu, co jest ważne zarówno dla kwiatów, jak i dla ich zdrowia. Bez tego chłodnego okresu zimowego zwykle nie mają wielu pąków.
Podłoże: potrzebuje luźną mieszankę do kaktusów lekko wapniową, z dobrze przepuszczalnym podłożem./p>