Wygląd
Sulcorebutia arenacea to mały, nisko rosnący kaktus. Starsze egzemplarze mogą tworzyć młode odszczepki. Posiadają grube korzenie palowe o długości do 10 cm.
Korpus ma kształt spłaszczonej kuli, płasko przylegającej do ziemi, wysokość 2-4 cm, średnica 2-6 cm, w kolorze żółtawo-zielonkawym do brązowawo-fioletowego.
Żeber jest do 30, ułożone są spiralnie i podzielonych na brodawki.
Areole są wydłużone, kremowo-szare.
Cierni jest 14-16, są malutkie, szorstkie, rozłożone na dwa boki, mają do 4 mm długości, białawo-żółtawe, bursztynowe lub brązowe. Nie ma cierni środkowych.
Kwiaty: są duże i długie, mają do 5 cm długości i 4 cm średnicy, są żółte do żółtawo-pomarańczowych.
Owoce są czerwono-brązowe i mają średnicę 6-8 mm.
Występowanie
Sulcorebutia arenacea występuje w Boliwii – Cochabamba.
Gatunek ma bardzo ograniczony zasięg jest on mniejszy jak 20 km2. Rośnie na wysokości około 1500-1600 m n.p.m. w okresowo suchych dolinach międzyandyjskich. Gatunek ten jest z natury dość rzadki.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Sulcorebutia arenacea pochodzi z obszarów górskich, które lubią jasne światło oraz chłodne i suche warunki zimą. Mają gruby korzeń palowy i są trudne w uprawie i podatne na gnicie ze względu na dużą wrażliwość na nadmiar podlewania. Są powszechnie szczepione, aby uniknąć problemów z korzeniami i ułatwić wzrost.
Światło: potrzebuje pełnej ekspozycji na słońce, lekki cień może się przydać tylko się w najgorętsze letnie dni.
Podlewanie latem należy podlewać regularnie, ale nie nadmiernie, natomiast zimą należy utrzymywać roślinę suchą, ponieważ jest bardzo wrażliwa na nadmiar wilgoci. Wymagają również dobrego wietrzenia.
Tolerancja na mróz: raczej nie jest odporna na mróz. Podczas zimowego odpoczynku należy ją przechowywać w chłodnym miejscu w temperaturze 5-10°C. Jest to ważne dla kwiatów, a także dla ich zdrowia. Bez tego chłodnego okresu zimowego zwykle nie zakwitnie. Natomiast rośliny szczepione są łatwiejsze w uprawie i dość odporne na mróz (-5°C), jeśli są przechowywane w suchym miejscu.
Podłoże: potrzebuje bardzo przepuszczalną, gruboziarnistą mieszankę do kaktusów, dobrego drenażu i odpowiednio głębokiej doniczki (jeśli rośnie na własnych korzeniach). Aby zapobiec zepsuciu, zaleca się również otoczenie szyjki korzenia bardzo szorstkim piaskiem lub żwirem pomaga to w szybkim odprowadzaniu wody.