Wygląd
Schlumbergera truncata jest silnie rozgałęzionym epifitem kaskadowym, o wysokości do 30 cm i średnicy 30-45 cm. Pojedyncze spłaszczone, pozbawione cierni segmenty łodyg tych popularnych kaktusów tworzą łukowate, zwisające gałęzie, z których koniuszków zwisają kwiaty.
Segmenty łodygi (filoklady) są ścięte, 4-6 cm długości, 1,5-3,5 cm szerokości, w kształcie spłaszczonych liści, są ciemne i błyszczące, ciemnozielone z dwoma zębami na wierzchołku i małymi 2-3 ząbkowanymi (spiczastymi), brzeżnymi nacięciami z każdej strony.
Areole są prawie bez cierni lub z drobnymi, przypominającymi pędzel włoskami i małym brązowym filcem. Powierzchnia końcowa między dwoma zębami kompozytowa, długa i filcowa.
Kwiaty Schlumbergera truncata ’Thor Olivia’ są zygomorficzny (dwustronnie symetryczny), rozwijające się nieco powyżej poziomu zarówno na stawach łodygi, jak i na końcach łodygi, zakapturzone, rurkowate 6,5-8 cm (a nawet do 12 cm) długości, 4,5-6 cm szerokości, w kolorach czerwonym, różowym, fioletowym, pomarańczowym, białym lub wielokolorowym. Niewiele napisano o zmienności koloru kwiatów w naturze, chociaż można by przypuszczać, że przeważa czerwień. Na półkuli północnej kwitnie od listopada do grudnia. Kwitnienie jest wywoływane przez krótkie dni i niskie temperatury.
Owoce to jagoda w kształcie gruszki, przeważnie czerwona, przyciągająca ptaki do rozsiewania nasion na inne obszary.
Występowanie
Schlumbergera truncata w swoich naturalnych stanowiskach występuje w Brazylii – Rio de Janeiro (Serra do Mar i Serra dos Orgãos). Ma ona ograniczony zasięg (ok. 7000 km2) i jest znana z około dziesięciu miejsc.
Rośnie na terenach położonych blisko poziomu morza do około 1500 m n.p.m.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Schlumbergera truncata należy do jednych z łatwiejszych w uprawie kaktusów epifitycznych i potrzeba bardzo niewiele wysiłku, aby ten kaktus zakwitł we właściwym czasie. Kwitnie przez tzw. krótki dzień. Należy pamiętać, że skracające się dni września i października powodują cykl kwitnienia. Ważne jest, aby temperatura w nocy nieznacznie spadła, aby wywołać kwitnienie. Podczas cyklu kwitnienia, utrzymuj świąteczny kaktus w wilgoci (ale nie rozmoczony).
Światło: jak wszystkie epifity preferuje półcień.
Podlewanie latem wymaga dostatecznej ilości wody, ale należy pozwolić glebie lekko przeschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Po opadnięciu kwiatów należy przestać podlewanie na parę miesięcy. Jeśli potrzebuje przesadzenia, nadszedł czas, aby to zrobić.
Tolerancja na mróz: nie jest odporne na mróz, temperatura minimalna w okresie spoczynku 10-13°C.
Podłoże: zwykle nie są zbyt wybredne co do rodzaju gleby, ale ze względu na ich epifityczny charakter zaleca się ich uprawę w dobrze przepuszczalnej mieszance glebowej, w większości złożonej z materiału organicznego, takiego jak torf czy torfowiec. Ten typ gleby byłby normalnie używany do uprawy orchidei, bromeli lub innych roślin epifitycznych.
Po utworzeniu pąków kwiatowych NIE WOLNO PRZESTAWIAĆ rośliny, ponieważ niewielkie zmiany w środowisku mogą spowodować opadanie pąków.