Wygląd
Rebutia chrysacantha var. elegans to mały rosnący samotnie kaktus, w późniejszym wieku tworzący kępy.
Korpus jest spłaszczony kulisty do wydłużonego kulistego, z obniżonym wierzchołkiem, od jasnozielonej do matowej zieleni, o średnicy 4-6 cm. Generalnie wygląda na to, że w uprawie rosną one większe niż w środowisku naturalnym.
Żebra ułożone spiralnie, wyraźnie podzielone na brodawki.
Areole są bardzo małe na brodawkach, okrągłe do lekko eliptycznych, brązowawe, lekko pokryte krótkim białawym filcem, z wiekiem stają się nagie.
Ciernie do 30 szczeciniastych, sztywnych, wyprostowanych lub rozłożystych, ledwo rozróżnialnych jako promieniste lub centralne, białawe z żółtymi końcami, długości 5-10 mm. Na wielkość i liczbę cierni duży wpływ mają warunki hodowli, przy niższym natężeniu światła ciernie są mniej liczne, delikatne i białawe, podczas gdy przy silnym nasłonecznieniu ciernie są mocniejsze z żółtawym odcieniem. W niektórych przypadkach różnice odnoszą się do oddzielnej populacji, ale często występowały w długim okresie uprawy z powodu autogamii. Wiele takich wariantów zostało w przeszłości opisanych jako inne gatunki, odmiany i formy.
Kwiaty wyrastają obficie ze starszych areoli w dolnej połowie korpusu, często u samej podstawy. Lejkowate, czerwone z żółtawym odcieniem, do 4 cm długości i około 3,5 cm szerokości. Rurka kwiatowa smukła, żółtawo-pomarańczowa.
Owoce są kuliste, czerwone, o średnicy około 5 mm, dojrzałe są szkarłatno-czerwone, z cienką wysychającą skórką.
Występowanie
Rebutia chrysacantha var. elegans występuje w północnej Argentynie w Salcie.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Rebutia chrysacantha var. elegans jest kaktusem łatwym w uprawie i polecanym początkującym hodowcom. Cały kompleks Rebutii minuscula ma wspaniałe kwiaty, rośliny pozostają zwarte, a kępy można łatwo rozsadzać przez podział.
Światło: na zewnątrz toleruje pełne nasłonecznienie, ale lubi też przefiltrowane światło słoneczne lub popołudniowy cień, wewnątrz potrzebuje jasnego światła i bezpośredniego słońca. Ma tendencję do brązowienia w silnym świetle, co jednak sprzyja kwitnieniu i intensywnej produkcji cierni, ale może też spowodować poparzenia słoneczne lub zahamowanie wzrostu.
Podlewanie latem lubi regularne podlewanie, aby roślina była zwarta, a także miała mocne i gęste ciernie, a ziemia mogła wyschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Przechowywać w suchym zimą w minimalnej temperaturze 7°C. Ma skłonność do gnicia, jeśli jest zbyt mokra. Rośliny można umieszczać na zewnątrz w kwietniu, ale chronione przed deszczem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W tym czasie należy je dokładnie podlać, następnie za dwa tygodnie, a ponownie za tydzień. Po miesiącu rośliny są gotowe do umieszczenia ich w pełnym słońcu i pełnym deszczu na lato.
Tolerancja na mróz: jest odporna na mróz do -7°C lub nawet mniej, jeśli jest sucha. Najlepiej jest utrzymywać temperaturę minimalną 7°C w okresie spoczynku. Rebucje rosną w naturze na dużych wysokościach i nie rozwijają się dobrze w uprawie w wysokich temperaturach. Często przechodzą tam w stan uśpienia w środku lata i wznawiają wzrost, gdy pod koniec sierpnia pogoda dla nich jest bardziej optymalna. Potrafią tolerować niezwykle niskie temperatury przez długi czas. Wszystkie gatunki mogą wytrzymać przymrozki, nawet jeśli nie są suche. Ogólnie przyjmuje się, że rośliny utrzymywane w zbyt wysokiej temperaturze lub zbyt mocno podlewane podczas zimowego okresu spoczynku nie zakwitną w następnym roku.
Podłoże: potrzebuje mieszanki do kaktusów z co najmniej 50% piasku lub żwiru pumeksowego, z lekko kwaśnym pH.