Wygląd
Pęd jest zielonkawo-pudrowo-szary, o średnicy od 5 do 7 cm.
Żeber jest od 9 do 12, faliste i ostre, które są lekko wysklepione z tyłu i do 2 vvcm wysokości. Często z czerwonawym zabarwieniem brzegów w zimie.
Areole występują co 1 do 1,5 cm od siebie
Cierń środkowy jest jeden, ma długość do 1,5 cm.
Cierni bocznych jest 6 do 8, o długości od 0,3 do 1,5 cm. Wszystkie ciernie są szare i mają ciemniejszą końcówkę.
Kwiaty są małe, otwarte, różowawobiałe lub żółtozielone. Kaktus ten rozpoczyna kwitnienie w ciągu dnia i kwitnienie również na następną noc. Gatunek kwitnie od kwietnia do czerwca, a owocuje od czerwca do sierpnia.
Owoce są czerwonawo-purpurowe, spłaszczone z resztkami suchych kwiatów, miąższ jest purpurowy lub czerwony, a owoc otwiera się, gdy jest dojrzały, przez boczne pęknięcie. Chichipe Polaskia jest uprawiany w Meksyku dla owoców jadalnych.
Występowanie
Polaskia chichipe jest gatunkiem endemicznym dla cieplejszych obszarów środkowego Meksyku (dolina Tehuacán-Cuicatlán i sąsiadująca z nią Mixteca Alta w meksykańskich stanach Oaxaca i Puebla) Rośnie na wysokości od 1600 do 2300 m n.p.m.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Polaskia chichipe rośnie powoli i nie toleruje zimna.
Światło: potrzebuje pełnego słońca, unikając tylko największego letniego skwaru. Jeśli przebywa w miejscu zbyt ciemnym, może stać się zbyt wybujała, a przez to bardziej podatna na gnicie z powodu nadmiernego podlewania.
Podlewanie latem należy podlewać regularnie, o ile woda może spłynąć z doniczki i nie stać na podstawce z wodą. Podczas upałów może być konieczne częstsze podlewanie roślin, o ile roślina aktywnie rośnie. Od końca września podlewanie powinno być ograniczone, aby zmusić roślinę do przejścia w stan półuśpienia. Lubią tylko krótki zimowy odpoczynek i powinny być prawie całkowicie suche w miesiącach zimowych. Jeśli gleba wyschnie zbyt mocno, może nastąpić utrata korzeni, ale ten sam rezultat może nastąpić, wtedy, jeśli rośliny są zarówno mokre, jak i zimne. Od marca roślina zacznie rosnąć, a podlewanie należy stopniowo zwiększać aż do końca maja, kiedy roślina powinna osiągnąć pełny wzrost.
Tolerancja na mróz: nie jest odporny na mróz. Najlepiej jest utrzymywać temperaturę minimalną 12°C w okresie spoczynku. Może jednak tolerować temperatury do 5°C (lub nawet 0°C) przez bardzo krótkie okresy, jeśli jest bardzo suchy i w miejscu przewiewnym.
Podłoże: potrzebuje bardzo porowatego podłoża z dobrym drenażem.
W Polsce, ze względu na klimat, duże okazy kaktusów można podziwiać w szklarni i/lub w ogrodzie botanicznym.