Wygląd
Pęd jest turkusowobłękitny lub jasnoniebiesko-zielony. Gałęzie o średnicy 5,5-11 cm.
Żeber jest około 5-19, proste, z poprzecznymi fałdami widocznymi tylko na wierzchołkach łodygi, 15-35 mm szerokości i 12-24 mm głębokimi bruzdami
Areole mają średnica 3-10 mm w odstępach 2-12 mm z filcem w kolorze białym do szarego i białym włosiem.
Cierni środkowych jest 1-12, są proste, skierowane do góry o długości 1-30 mm. Są półprzezroczyste z żółtym odcieniem, szarzeją się z wiekiem.
Cierni bocznych jest 8-18 osadzonych na żebrach, długości 5-15 mm.
Pseudocephalium zwykle zlokalizowane na jednym lub więcej żebrach w pobliżu wierzchołkowej części pędu, wytwarzają się tam grube, miękkie kępki pomarańczowo-białych włosów. W tym obszarze kaktusa wyrastają kwiaty.
Kwiaty są mniej bardziej lub lejkowate, białawe z zielonkawymi lub czerwonawymi segmentami zewnętrznymi, ale dość zróżnicowany pod względem wielkości, mają 4-7 cm długości i 2,2-4,5 cm średnicy. Pąki kwiatowe są rozwarte lub ostre, ciemnopurpurowe.
Owoce są czerwonawo-purpurowe, spłaszczone z resztkami suchych kwiatów, miąższ jest purpurowy lub czerwony, a owoc otwiera się, gdy jest dojrzały, przez boczne pęknięcie.
Występowanie
Pilosocereus pachycladus występuje w Brazylii (stany Piaui, Ceara, Rio Grande do Norte, Paraiba, Pernambuco, Alagoas, Sergipe i Bahia).
Uprawa
Roślina doniczkowa
Pilosocereus pachycladus rośnie dobrze, choć wolno.
Światło: lubi stanowisko słoneczne.
Podlewanie latem należy podlewać regularnie, jednak żadna woda nie powinna nigdy stać wokół korzeni – jest podatny na gnije, jeśli jest zbyt mokry. Zimą należy roślinę trzymać bez podlewania.
Tolerancja na mróz: nie jest odporny na mróz. Najlepiej jest utrzymywać temperaturę minimalną 12°C w okresie spoczynku. Może jednak tolerować temperatury do 5°C (lub nawet 0°C) przez bardzo krótkie okresy, jeśli jest bardzo suchy i w miejscu przewiewnym.
Podłoże: potrzebuje bardzo porowatego, lekko kwaśnego podłoża z dobrym drenażem, można dodać pumeks, wulkanit lub perlit.
W Polsce, ze względu na klimat, duże okazy kaktusów można podziwiać w szklarni i/lub w ogrodzie botanicznym.