Wygląd
Pilosocereusy glaucescens rosnące w rodzimej Brazylii osiągają wielkość małego, kandelabrowego drzewa o wysokości do 6 m, a latem pokryte są białymi kwiatami rozwijającymi się z białego, wełnistego cefalium na końcu łodygi. Uprawiane powoli tworzą pionowe kolumny do wysokości 1,2-2 metrów i rozwijają gałęzie, ale rzadko kwitną.
Pędy są wyprostowane, o średnicy 8-10 cm i wysokości około 6 m, pień początkowo prosty, później silnie rozgałęziony, ciemnoniebiesko-szary, błyszczący szczególnie na nowym pędzie.
Żeber jest 8-10, są zaokrąglone, tępe, o wysokości około 1,5 cm, z poprzecznymi fałdami widocznymi tylko na wierzchołkach łodygi.
Areole są dość duże i blisko siebie (około 1 cm od siebie), prawie zlewające się w kierunku podstawy łodygi, zaokrąglone, z krótką srebrno-szarą, prawie czarną łodygą, owłosioną i bardzo obfitą, cienką, falującą, słabą, białą szczeciną około 1 do 2 cm długości, szczególnie na niedawno rozwiniętych otoczkach i w kierunku szczytu łodygi, rzadziej na dolnych areolach.
Cierni środkowych jest 5-7, grube, rozmieszczone nieregularnie pośrodku, wyraźnie odróżniające się od cierni bocznych, są matowożółte lub szaro-żółte, u nasady nieco pogrubione i brązowe, długość około 10-15 mm.
Cierni bocznych jest 10-13, są o różnych długościach i grubościach, drobne, przezroczyste, żółtawe do brązowawych, proste, rozbieżne, o długości około 5-15 mm, dolne najdłuższe.
Pseudocephalium rozwija się po jednej stronie pędu, o długości około 6-7 cm.
Kwiaty mają 4 cm długości, są białe, mocno zwężająca się ku górze, z 12 białymi, piętnami o długości około 3 mm, lekko rozchylonymi. Owocnik szeroki i płaski, około 5 mm długości i prawie 2 cm średnicy, zewnętrznie nakrapiany i lśniąco zielony.
Występowanie
Pilosocereus glaucescens występuje w Brazylii, od środkowej Bahii do środkowej Minas Gerais.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Pilosocereus glaucescens jest bardzo dekoracyjnym kaktusem podobnym do drzewa.
Światło: lubi stanowiska słoneczne.
Podlewanie latem należy podlewać regularnie, jednak żadna woda nie powinna nigdy stać wokół korzeni – jest podatny na gnije, jeśli jest zbyt mokry. Zimą należy roślinę trzymać bez podlewania.
Tolerancja na mróz: nie jest odporny na mróz. Najlepiej jest utrzymywać temperaturę minimalną 13°C w okresie spoczynku.
Podłoże: potrzebuje bardzo porowatego, lekko kwaśnego podłoża z dobrym drenażem, można dodać pumeks, wulkanit lub perlit.
W Polsce, ze względu na klimat, duże okazy kaktusów można podziwiać w szklarni i/lub w ogrodzie botanicznym.