Wygląd
Pelecyphora aselliformis jest to mały, bardzo wolno rosnący kaktus tworzący skupiska.
Korpus jest kulisty do krótko cylindrycznego, 5-10 cm wysokości, 2-5 cm średnicy. Natomiast u młodej rośliny jest zupełnie inny, bardzo cienki, ołówkowaty lub maczugowaty.
Żeber jest 15-16, są proste, w przekroju prawie trójkątne, lekko garbate.
Areole są owalne, u tego gatunku są wyraźnie dymorficzne, podobnie jak u mammillarii
Ciernie są grzebieniaste, jest ich od 40 do 60.
Kwiaty są różowofioletowe z jaśniejszymi płatkami zewnętrznymi, średnica 2-3,5 cm. Pąki kwiatowe są spiczaste i pojawiają się na wierzchołku. Zwykle kwitnie od marca do września, ale tylko przy odpowiednio silnym nasłonecznieniu.
Owoce są suche, papierowe, natomiast nasiona są brązowe, zakrzywione.
Występowanie
Pelecyphora aselliformis występuje w Meksyku (San Luis Potosí – okolice miasta San Luis Potosí.) Rośnie na niskich wzgórzach i płaskich równinach na wysokości ponad 1850 m m.n.p., na glebach bogatych w składniki odżywcze i skałach wapiennych.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Pelecyphora aselliformis jest stosunkowo łatwa w uprawie, ale bardzo wolno rosnie.
Światło: wymaga silnego nasłonecznienia, pełne słońce, pomaga w rozwoju mocnych cierni.
Podlewanie latem powinno być raczej rzadkie, aby roślina była zwarta i nie stała się nadmiernie wydłużona – nienaturalna z wyglądu. Zimą lub gdy temperatura w nocy utrzymuje się poniżej 10°C należy podlewać tę roślinę co miesiąc, aby zapobiec wysychaniu i zrzucaniu dolnych brodawek.
Tolerancja na mróz: jest odporna na mróz, przez krótki czas, do -4°C, jednak najlepiej jest utrzymywać temperaturę minimalną 5-10°C.
Podłoże: ze względu na rozbudowany, palowy system korzeniowy wymaga bardzo dobrego drenażu.