Wygląd
Parodia microsperma var. mutabilis zwykle rośnie samotnie, ale może tworzyć małe skupiska.
Korpus jest blado zielone nawet do 6-7 (-9) cm średnicy i 10 cm wysokości (lub więcej).
Żeber jest 13 do 21 spiralnie podzielonych, ze stożkowatymi brodawkami o średnicy 4-5 mm i wysokości 3 mm.
Areole o średnicy około 1,5 mm, pokryte są żółtawo-białą wełną, która zanika z wiekiem.
Cierni środkowych jest 3-4, krótkie, przeważnie żółte, ale także czerwonawe lub brązowawe, z których najniższy, dłuższy jest haczykowaty na wierzchołku i mocny 4-10 mm długości.
Cierni bocznych jest 20-50, są cienkie lub nawet bardzo cienkie, białe.
Kwiaty są lejkowate, rosną na wierzchołku rośliny, w kolorze od żółtego do pomarańczowego lub czerwonego, osiągają długość od 3 do 3,5 cm i średnicę od 4 do 5 cm. Działki zewnętrzne łopatkowate lub lancetowate. Rurka kwiatowa pokryta jest białą wełną i włosiem. Wytwarza kilka kwiatów jednocześnie wczesnym latem, kwiaty pozostają otwarte przez około trzy dni.
Owoce są prawie kuliste do jajowatego, o średnicy około 4-5 mm, zawierają gładkie, błyszczące, brązowe nasiona o długości do 0,5 mm.
Występowanie
Parodia microsperma var. mutabilis występuje w północnej Argentynie (Salta), na wysokości 1600–2500 m n.p.m.
Rośnie lokalnie licznie, występuje na glebach skalistych razem z Chamaecereus silvestrii.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Parodia microsperma var. mutabilis jest stosunkowo łatwa w uprawie na własnych korzeniach i dość odporna na uprawę. Jedyne, co może zabić tę roślinę, to zimno i nadmierne podlewanie. Niemniej jednak, aby uzyskać zwartą roślinę o wielu kwiatach, należy zapewnić odpowiednie warunki wzrostu.
Światło: toleruje bardzo pełne nasłonecznienie, jeśli trzymana jest w zbyt ciemnym miejscu, może stać się zbyt bujna i bardziej zielona i może być podatna na gnicie z powodu nadmiernego podlewania. Silne światło zachęca do kwitnienia i produkcji gęstej wełny i cierni, ale może też doznać poparzeń słonecznych, jeśli zostanie wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych podczas najgorętszych dni lata.
Podlewanie latem potrzebuje regularnego podlewania, a do nadejścia zimy należy systematycznie zmniejszać podlewanie (od końca września), krótko zaprzestać (w styczniu-lutym), a potem stopniowo zwiększać ilość wody. Ma słaby system korzeniowy i zbyt długi okres suszy zimą powoduje, że ta Parodia traci korzenie.
Tolerancja na mróz: jest mało odporna na mróz, krótkotrwale jest wytrzymała do -4°C, ale najlepiej jest utrzymywać temperaturę minimalną 5-10°C. Latem najlepiej jest trzymać rośliny na zewnątrz, gdzie temperatura może wzrosnąć do ponad 30°C bez szkody dla rośliny.
Podłoże: potrzebuje swobodnie drenującego kompostu mineralnego, z dobrym drenażem, który pozwala korzeniom oddychać (ponieważ jest to gatunek podatny na gnicie).