Wygląd
Korpus jest kulisty z zagłębionym, niewełnistym wierzchołkiem, ma do 8 cm wysokości przy średnicy 12-13 cm, w kolorze zielonym do sinozielonego.
Żeber jest około 16 wąskich, wysokich na 2 cm, z małymi guzkami.
Areole: są zagłębione (umieszczone pomiędzy guzkami na żebrach), białe, w młodości wełniste, później nagie – w dolnej części rośliny.
Ciernie środkowe są 4 żółtawe o brązowej podstawie, iglaste, mocne, długości 2-3 cm, najdłuższy skierowany w dół.
Ciernie boczne są 2 małe wyraźnie krótsze, białe, również skierowane w dół.
Kwiaty są duże, lejkowate o dość zmiennej barwie, od żółtawobiałej do jasnożółtej lub ciemnożółtej, o długości 7 cm i średnicy 8 cm. Są pokryte rdzawobrązowym włosiem. Płatki lancetowate, zewnętrzne z brązowo-czerwonym środkowym paskiem. Pylniki złotożółte, a piętno z 7-9 fioletowymi płatami.
Owoce są różowawe, włochate długości 3 cm. Zawierają czarne, matowe nasiona.
Występowanie
Parodia buiningii jest powszechna w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul w pobliżu Santana do Livramento oraz w Urugwaju w departamencie Rivera, na wysokościach od 150 do 300 m n.p.m.
Rośnie na skalistych wychodniach muraw lub pampasów.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Parodia buiningii jest rośliną łatwą w uprawie.
Światło: musi rosnąć w pełnym słońcu, ale w najgorętsze letnie dni roślina musi być lekko zacieniona przed palącymi promieniami słonecznymi.
Podlewanie latem należy podlewać regularnie. Podczas upałów może być konieczne częstsze podlewanie roślin, o ile roślina aktywnie rośnie. Od końca września należy ograniczyć podlewanie, aby zmusić roślinę do przejścia w stan spoczynku. Zimą kaktus powinien być sporadycznie podlewany, aby korzenie rośliny nie wysychały, ponieważ roślina ma tendencję do ich gubienia w zimie. Trzeba jednak uważać, ponieważ w mokrym i zimnym podłożu kaktus łatwo gnije.
Tolerancja na mróz: jest mało odporna na mróz, krótkotrwale jest wytrzymała do -4°C, ale najlepiej jest utrzymywać temperaturę minimalną 8°C.
Podłoże: potrzebuje swobodnie drenującego kompostu mineralnego, z dobrym drenażem, który pozwala korzeniom oddychać.