Wygląd
Pachycereus marginatus rośnie z wyprostowanymi, kolumnowymi pędami rozgałęziającymi się od podstawy.
Pędy o grubości 5-10 cm (czasem do 20 cm), ciemnozielone. Powierzchnia naskórka jest lekko szorstka w dotyku, jak papier ścierny.
Żeber jest 5-7 (lub więcej), o wysokość 2 cm.
Areole są białe, przeważnie oddalone od siebie o około 1 cm, zlewające się, tworzące nieprzerwaną linię podłużną. W okolicach wierzchołków pędów kaktusów, które już kwitną, areole pokryte są licznym włosiem o długości do 2 cm.
Cierń środkowy jest 1, żółtawy o długości do 1 cm.
Cierni bocznych jest 5-9 (14), mają 2-4 mm. Ciernie są dłuższe u młodych roślin, natomiast u dojrzałych są bardzo krótkie.
Kwiaty są dzienne, różowe do zielonkawego, do 2 w każdej areoli, o długości od 3 do 4 cm.
Owoce są cierniste, żółtawe do czerwonawych, do 4 cm średnicy. Nasion są w większości czarne.
Występowanie
Pachycereus marginatus występuje w środkowym Meksyku (San Luis Potosí, Querétaro, Guanajuato, Meksyk DF Hidalgo, Oaxaca).
Często stosuje się go jako żywopłoty i są tak szeroko stosowane w całym Meksyku, że jego pochodzenie geograficzne jest niepewne.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Pachycereus marginatus jest łatwa w uprawie, ale niezbyt odporna na zimno.
Światło: wymaga pełnej ekspozycji na słońce jak jest na zewnątrz, natomiast gdy jest w środku potrzebuje jasnego światło i trochę bezpośredniego słońca.
Podlewanie latem, w okresie wegetacji, należy go regularnie podlewać, ale przed ponownym podlaniem należy pozostawić podłoże do całkowitego wyschnięcia. Na zimę należy stopniowo przygotować roślinę do przejścia w stan spoczynku, wstrzymując podlewanie. Zimą należy umieść go w chłodnym, dobrze oświetlonym miejscu i utrzymywać bez podlewania.
Tolerancja na mróz: jest mało odporny na mróz, krótkotrwale jest wytrzymały od -4°C. Jednak w uprawie lepiej nie wystawiać go na działanie temperatur niższych niż 5-8°C.
Podłoże: potrzebuje żyznej, dobrze przepuszczalnej mieszanki do kaktusów.
W Polsce, ze względu na klimat, duże okazy kaktusów można podziwiać w szklarni i/lub w ogrodzie botanicznym.