Wygląd
Korpus jest miękki, w kształcie kulistym, cylindrycznym lub maczugowatym, ma do 9 cm wysokości, 3 do 7 cm średnicy (6-7 cm średnicy u podgatunku prolifera ), ma kolor ciemnozielony.
Brodawki są cylindryczne do stożkowatych, mają około 8 mm długości.
Cierni bocznych jest 25-40, są włosowate, często przechodzące w środkowe, proste lub skręcone, białe do żółtych do brązowych, długości 3-12 mm.
Cierni środkowych jest od 5 do 12, są igiełkowate, owłosione, 4-9 mm długości, znacznie grubsze niż boczne, proste, białe do żółtych do czerwonawych, z ciemniejszymi końcami (u podgatunku prolifera zazwyczaj żółte).
Areole są z kilkoma długimi włosami.
Aksile są nagie lub czasem pokryte długimi, cienkimi włosami.
Kwiaty są dzienne, małe, żółtawobiałe, kremowe lub różowożółte, mają 10-18 mm długości. Rosną w starych aksilach, ale w kierunku wierzchołka rośliny. Wewnętrzne segmenty okwiatu wyprostowane, bladożółte, z brązowawym żebrem środkowym.
Owoce są szkarłatne, maczugowate do cylindrycznego, nieco zakrzywiony, o długości 1,5 do 2 cm. Zawierają czarne nasiona.
Występowanie
Mammillaria prolifera występuje bardzo szeroko w Meksyku (Coahuila, Nuevo León, Querétaro, San Luis Potosí i Tamaulipas), USA (Teksas), Kubie, Republice Dominikany i Haiti. Typowy podgatunek prolifera występuje na większości Karaibów.
Rośnie na wysokości od 400 do 2250 m n.m.p. Rośnie w zaroślach podgórskich. W Teksasie występuje na terenach trawiastych na niskich wysokościach, a na Kubie w niskich, suchych zaroślach. Mammillaria prolifera jest dość niepozorna, ale występuje dość obficie.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Mammillaria prolifera jest gatunkiem łatwym w uprawie. Ponieważ kaktus ten pochodzi z obszarów pustynnych, nawet w małej doniczce będzie rósł i rozmnażał swoje małe główki w interesującą grupę i przy najlepszych warunkach może wypełnić doniczkę o średnicy 25 cm w ciągu zaledwie kilku lat.
Światło: preferuje dużo słońca, na zewnątrz jasne słońce, przefiltrowane światło lub popołudniowy cień, w środku potrzebne jest jasne światło i trochę bezpośredniego słońca. Podlega oparzeniom słonecznym, jeśli jest wystawiony na bezpośrednie działanie słońca przez zbyt długi czas. Ma tendencję do brązowienia w silnym świetle, jednak sprzyja to kwitnieniu i produkcji grubej wełny i cierni.
Podlewanie latem potrzebuje regularnego podlewania, ale nie nadmiernie (bardzo wrażliwe na wilgoć). Jego korzenie łatwo gniją w doniczkach, kiedy pozostają wilgotne przez dłuższy czas. Należy zachować ostrożność podczas podlewania, ponieważ mają tendencję do obrzęknięcia, jeśli zostaną przelane. Zimą należy trzymać roślinę suchą przy dobrej cyrkulacji powietrza.
Tolerancja na mróz: rzekomo wytrzymuje mróz – jeśli jest trzymana w stanie suchym to jest odporna do -5°C przez krótki okres. Ale dla pewności hodowli lepiej utrzymywać temperaturę minimalną 5-8°C w okresie spoczynku.
Podłoże: lubi bardzo porowatą, standardową mieszankę do kaktusów z małą ilością materii organicznej (torf, próchnica). Wzbogacaj glebę nawozem bogatym w potas i fosfor, ale ubogim w azot, ponieważ ten pierwiastek chemiczny nie sprzyja rozwojowi sukulentów, czyniąc je zbyt miękkimi i pełnymi wody.