Wygląd
Człony są zielone, trójskrzydłowe, o długości od kilku cm do 5 m długości (u dojrzałych roślin), brzegi faliste i rogowate, ich szerokość wynosi od 4 do 7,5 cm.
Ciernie 1 do 3 (a nawet do 5) stożkowate o długości do 1 cm (ale zwykle około 2-3 mm).
Areole oddalone od siebie o około 4,5 cm.
Kwiaty są ozdobne, pachnące i piękne, o długości 25-35 cm i średnicy 30 cm, białe z zielonymi zewnętrznymi działkami i wypustkami. Kwitną tylko w nocy i zwykle trwa to tylko jedną noc, w klimacie tropikalnym rośliny mogą mieć do 4-6 cykli kwitnienia i owocowania rocznie. W klimacie umiarkowanym kwitną od późnej wiosny do wczesnego lata.
Owoce są jadalne czerwone owoce z białą miazgą o długości do 12 cm.
Zastosowania spożywczeOwoce nazywane „pitahaya” lub „smoczy owoc” są okrągłe, o intensywnym kolorze i kształcie, o masie 1 kg lub większej z pysznym środkiem, lekkim smaku, przypominającym melona. Na zewnątrz są czerwone z widocznymi łuskami. Cienka skórka otacza dużą masę półprzezroczystego białego lub czerwonego miąższu o słodkim smaku i małych czarnych nasion. Niektóre odmiany są różowawe lub żółte. Do spożycia owoce należy podawać schłodzone i przekrojone na pół. Służy również do aromatyzowania napojów i ciast. Wykorzystuje się również nieotwarte pąki kwiatowe, które są gotowane i spożywane jako warzywa. Białe, śluzowate kwiaty po wysuszeniu żółkną. Są jadalne i kwaśne w smaku. Sprzedawane w paczkach w chińskich sklepach spożywczych, kwiaty przed gotowaniem w zupie należy namoczyć. Świeże kwiaty można również stosować w zupach warzywnych.
Występowanie
Rodzimy zasięg tego gatunku jest nieznany, ponieważ był od dawna w uprawie. Uważa się, że Hylocereus undatus pochodzi z basenu Karaibów, południowego Meksyku przez Belize, Gwatemalę, Salwador i Kostarykę, jednak nie zostało to odpowiednio udokumentowane.
Jest to najczęściej uprawiany gatunek kaktusów (w tym uprawa komercyjna) i w regionach tropikalnych często ucieka z uprawy i naturalizuje się.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Hylocereus undatus najlepiej rośnie w klimacie suchym, tropikalnym lub subtropikalnym
Światło: potrzebuje pełnego słońca do półcienia. Cieniowanie jest czasami potrzebne w gorącym klimacie – wytrzymuje temperatury do 45°C.
Podlewanie: w okresie wegetacyjnym (kwiecień-sierpień) rośliny podlewamy regularnie, uważając, aby nigdy nie wyschły całkowicie. Pod koniec sierpnia podlewanie należy ograniczyć do mniej więcej raz w tygodniu do stycznia. Nocne temperatury w tym czasie powinny wynosić około 10°C. W styczniu lub lutym podlewanie jest przerywane na okres 4 tygodni, aby wspomóc tworzenie się kwiatów. W marcu wznawiamy regularne podlewanie, a roślina zakwitnie w ciągu 6 do 8 tygodni.
Tolerancja na mróz: Toleruje krótkie okresy mrozu, ale długotrwałe zimno uszkodzi lub zabije roślinę.
Podłoże: jest to kaktus, który zwykle nie jest zbyt wybredny co do rodzaju gleby, jednak ze względu na jego epifityczny charakter zaleca się uprawę w dobrze przepuszczalnej mieszance glebowej z dodatkiem dużej ilości materiału organicznego.
W Polsce, ze względu na klimat, duże okazy kaktusów można podziwiać w szklarni i/lub w ogrodzie botanicznym.