Wygląd
Hatiora rosea zwykle rośnie z jednego lub trzech wyprostowanych pędów.
Pędy są płaskie lub trzy- do sześciobocznych, początkowo czerwonawe, później ciemnozielone segmenty pędów są wklęsłe po bokach i mają długość od 2 do 4 centymetrów. Krawędzie są nacinane dwa lub trzy razy.
Areole znajdują się wzdłuż brzegów i końcówki pędów i pokryte są kilkoma delikatnymi włoskami.
Kwiaty są różowe, szerokie, lejkowate, mają od 3 do 4 cm długości i taką samą średnicę.
Owoce są żółtawe, wklęsłe i kuliste.
Występowanie
Obszar dystrybucji Hatiora rosea rozciąga się od brazylijskiego stanu Paraná do Rio Grande do Sul.
Rośnie w wilgotnym lesie na wysokości od 1000 do 2000 m n.p.m. Najczęściej można ją spotkać na drzewach, ale czasami może też rosnąć na skalistych zboczach.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Hatiora rosea jest łatwa w uprawie kaktusów epifitycznych i potrzeba bardzo niewiele wysiłku, aby ten kaktus zakwitł we właściwym czasie. Kwitnie przez tzw. krótki dzień. Należy pamiętać, że skracające się dni września i października powodują cykl kwitnienia. Podczas cyklu kwitnienia, utrzymuj świąteczny kaktus w wilgoci.
Światło: jak wszystkie epifity preferuje półcień.
Podlewanie latem wymaga dostatecznej ilości wody, ale należy pozwolić glebie lekko przeschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Po opadnięciu kwiatów należy przestać podlewanie na jeden dwa miesiące. Jeśli potrzebuje przesadzenia, nadszedł czas, aby to zrobić.
Tolerancja na mróz: nie jest odporne na mróz, temperatura minimalna w okresie spoczynku 10-13°C. Podłoże: zwykle nie są zbyt wybredne co do rodzaju gleby, ale ze względu na ich epifityczny charakter zaleca się ich uprawę w dobrze przepuszczalnej mieszance glebowej, w większości złożonej z materiału organicznego, takiego jak torf czy torfowiec. Ten typ gleby byłby normalnie używany do uprawy orchidei, bromeli lub innych roślin epifitycznych.