Wygląd
Korpus jest spłaszczony kulisty do kulistego, szaro-zielony, o wysokości do 12 cm lub więcej i średnicy 6-12 cm.
Żeber jest 8-14, zaokrąglone bardzo wyraźne, z ostrymi prążkami, gdy są młode, czasami mają poprzeczne prążki jaśniejszego koloru.
Ciernie przypominają igłę do szydła, są nieco skręcone, w kolorze od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Cierni bocznych jest 3-6, o długości 0,7-4 cm, natomiast cierni środkowych zwykle brak.
Kwiaty są białe, o długości 5-7 cm, ale także bywają od jasnoróżowych do ciemnoróżowych.
Owoce są szaro-zielone, do 4 cm długości i 1 cm średnicy.
Występowanie
Gymnocalycium stenopleurum występuje na wysokości od 10 do 500 m n.p.m. w Cerro León, departament Boquerón w „Chaco seco” (Chaco dolne) w Paragwaju a także prawdopodobnie w sąsiedniej Boliwii.
Rośnie w kserofilnym lesie Chacoan, na glebie gliniastej. Gatunek ten występuje stosunkowo często, ale nie jest obfity.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Gymnocalycium stenopleurum jest kaktusem łatwym w uprawie. Jest to gatunek wolno rosnący i łatwo kwitnący.
Światło roślina toleruje ekstremalnie pełne nasłonecznienie, ale odpowiada jej też lekkie zacienieniem, w środku lata potrzebuje jasnego światła. Ma tendencję do brązowienia w silnym świetle, co sprzyja kwitnieniu i intensywnej produkcji cierni, ale też spowodować poparzenia słoneczne lub zahamowanie wzrostu.
Podlewanie wymaga umiarkowanego do obfitego podlewania latem, ale nie należy go nadmiernie podlewać – jest podatne na gnicie.
Tolerancja na mróz: dość mrozoodporna, jeśli jest przechowywana w suchym miejscu -12°C (przez krótki okres), ale dla bezpiecznej uprawy lepiej jest unikać jednak ujemnych temperatur.
Podłoże: lubi bardzo porowatą, standardową mieszankę do kaktusów, o niskim pH, należy unikać podłoża bogatego w wapień, wtedy wzrost może się całkowicie się zatrzymać.