Wygląd
Korpus jest kulisty do formy wydłużonej, w kolorze szaro-zielonym, oliwkowozielonym, zielonkawo-fioletowym, czerwonawo-brązowym do ciemno winogronowym, o wysokości 10-12 cm (lub więcej) i średnicy 6-12 cm.
Żebra 8-14, bardzo wyraźne, z ostrymi prążkami, z mocnymi ciemnobrązowymi znaczeniami, zwłaszcza gdy są młode, czasami mają one poprzeczne prążki jaśniejszego koloru.
Ciernie są igiełkowe, do szydłowatych, od jasnobrązowego do ciemnobrązowego, nieco skręcone, o długości 0,7-4 cm. Cierni bocznych jest 3-6, natomiast cierni centralnych zwykle brak, czasami jest jeden.
Kwiaty są lejkowate, blado-różowe do fioletoworóżowych, 6-7 cm długości.
Owoce są wrzecionowate, szaro-zielone, do 4 cm długości i średnica 1 cm.
Gymnocalycium mihanovichii friedrichii „Rubra” – odmiana Hibotan. „HIBOTAN” to popularny zmutowany kaktus o czerwonej lub pomarańczowej barwie. Istnieją również formy czysto żółte lub różowo-białe, „Blondie” lub „Moon Cactus”. Są czerwone, pomarańczowe, żółte, a nawet białe, ponieważ nie zawierają chlorofilu, podobnie jak czerwień, którą widzimy na jesiennych liściach drzew, gdy ich chlorofil rozpada się i znika. Bez chlorofilu zmutowane gymnocalycium nie mogą produkować cukru, a bez cukru padną. Jedynym sposobem na utrzymanie ich przy życiu jest zaszczepienie ich na innym kaktusie, który ma chlorofil i który dostarczy cukier zmutowanemu potomkowi. Dolna część przeszczepu zawierająca chlorofil, zwana podkładką. W przypadku gymnoclycium jest to zwykle Hylocereus. Pierwsze dwie czerwone rośliny zostały wyprodukowane przez E. Watanabe w Japonii. Wysiew kilku tysięcy nasion G. friedrichii przyniósł dwie jaskrawoczerwone sadzonki, które szybko by padły, gdyby nie zostały zaszczepione od razu. Z nich wyprodukowano dosłownie miliony roślin rozsianych po całym świecie poprzez wielokrotne szczepienie i cięcie. Ponadto dostępnych jest obecnie wiele wielobarwnych i różnorodnych odmian (tylko częściowo odbarwionych).
Występowanie
Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii występuje od południa do północno-zachodniego Paragwaju (Chaco – Department Boquerón). Rośnie wśród zarośli na wysokiej sawannie.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii jest kaktusem łatwym w uprawie.
Światło: roślina toleruje ekstremalnie pełne nasłonecznienie, ale odpowiada jej też lekkie zacienieniem, w środku lata potrzebuje jasnego światła. Ma tendencję do brązowienia w silnym świetle, co sprzyja kwitnieniu i intensywnej produkcji cierni, ale może też spowodować poparzenia słoneczne lub zahamowanie wzrostu.
Podlewanie: wymaga umiarkowanego do obfitego podlewania latem, ale nie należy go nadmiernie podlewać – jest podatne na gnicie.
Tolerancja na mróz: rzekomo jest odporna na lekki mróz, jeśli jest przechowywana w suchym i przewiewnym miejscu (do -10°C przez krótki okres), ale dla bezpiecznej uprawy lepiej jest unikać jednak ujemnych temperatur.
Podłoże: lubi bardzo porowatą, standardową mieszankę do kaktusów, o niskim pH, należy unikać podłoża bogatego w wapień, wtedy wzrost może się całkowicie się zatrzymać.