Wygląd
Ferocactus herrerae rośnie samotnie.
Korpus jest kulisty z czasem robi się bardziej kolumnowy, może mieć do 40 cm średnicy i 2 m wysokości.
Żeber jest 13-14, ostre, czasami skręconych spiralnie. Początkowo są mocno garbowane.
Ciernie: liczba cierni zmienia się w zależności od dojrzałości rośliny, posiada od 7 do 9 cierni środkowych, co najmniej jeden spłaszczony, większy i haczykowaty – może on mieć do 10 cm długości i 5 mm szerokości. Natomiast ciernie boczne są szczecinowate.
Areole są długie i białe.
Kwiaty są lejkowate, zawsze żółte z czerwonawymi nerwami głównymi i brązowymi końcówkami. Osiągają długość do 6 cm i mają taką samą średnicę. Kwitnie od końca czerwca do sierpnia.
Owoce są mięsiste, żółtawo-zielone, mają od 2,5 do 3 cm.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Ferocactus herrerae jest łatwy w uprawie i wymaga niewielkiej pielęgnacji. Można wyhodować go z nasion, ponieważ ferokaktusy stanowią również duży procent nasion w mieszankach nasion kaktusa sprzedawanych na całym świecie.
Światło potrzebują dużo światła, aby rozwinąć swoje typowe ciernie, potrzebuje pełnego światła słonecznego. Podlewanie powinno być regularnie latem, ale tak, że by doniczka nie stała na podstawce z wodą (łatwo gnije, zwłaszcza jeśli jest mokra). Należy także unikać zwilżania powierzchni tej rośliny, gdy jest mocne nasłonecznienie. Mokry kaktus w słońcu może powodować oparzenia słoneczne, które mogą prowadzić do blizn, a w konsekwencji infekcji grzybiczych. Pozostawić do wyschnięcia między podlewaniami. Podczas upałów może być konieczne częstsze podlewanie roślin, o ile roślina aktywnie rośnie. Od końca września należy ograniczyć podlewanie, aby zmusić roślinę do przejścia w stan spoczynku, do października należy przejść do nawadniania zimowego. Jeśli gleba pozostanie zbyt długo sucha, może nastąpić utrata korzeni, ale taki sam rezultat wystąpi, jeśli rośliny będą zarówno mokre przy niskiej temperaturze.
Tolerancja na mróz: w stanie spoczynku roślina jest nieco odporna na mróz (do prawie -3°C przez krótki czas), ale pozostawiona dłużej jest już bardziej wrażliwa na mróz. Minimalna temperatura w okresie spoczynku to powyżej 10°C. Latem najlepiej jest trzymać rośliny na zewnątrz, gdzie temperatura może wzrosnąć do ponad 30°C bez szkody dla rośliny. Rośliny te potrzebują okresu chłodnego odpoczynku zimą, aby obficie kwitły.
Podłoże: lubi bardzo porowatą, standardową mieszankę do kaktusów z niewielką ilością materii organicznej (torf, próchnica).
W Polsce, ze względu na klimat, duże okazy kaktusów można podziwiać w szklarni i/lub w ogrodzie botanicznym.