Wygląd
Espostoa nana to atrakcyjny wysoki, szarozielony kaktus kolumnowy z dużą ilością cierni wierzchołkowych i gęstym włosiem. Jest krzewopodobny, rozgałęziony u podstawy i osiągający 1,5 m wysokości.
Pędy cylindryczne, zielone, o średnicy 5-8 cm.
Żebra około 16-2 niskie, tępe.
Ciernie liczne na początku jasnożółte, cierni bocznych jest około 30 o długości do 8 mm, najbardziej zewnętrzne z nich przekształcają się we włosy o długości od 2 cm do 4 cm, natomiast cierń środkowy występuje jeden i jest nieco dłuższy.
Areole są bardzo liczne owalne, białe do żółtych, dość blisko osadzone, z drobnym włosiem lub wełną w kolorze białym do szarego.
Pseudocefalium boczne, białe lub jasnożółte.
Kwiaty wyrastają latem z bocznego pseudocefalium, są nocne, lejkowate, mają 4-5 cm długości i 3,5 cm średnicy, białawe.
Owoce są jasnozielone i mają długość od 2,5 cm do 4 cm i średnicę od 2,2 cm do 3,5 cm.
Występowanie
Espostoa nana występuje powszechnie w Peru w regionie Ancash w dolinie Río Santa.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Espostoa nana jest łatwa w uprawie. Wytwarza zauważalne przyrosty każdego roku, jeśli jest dobrze nawożona i podlewana przez najcieplejsze miesiące, szczególnie ważne jest pełne nasłonecznienie.
Światło na zewnątrz w pełnym słońcu, wewnątrz potrzebuje jasnego światła i trochę bezpośredniego słońca. W miesiącach zimowym należy umieść ją w chłodnym, dobrze oświetlonym miejscu i przygotować do wejścia w zimowy stan spoczynku, wstrzymując podlewanie i nawożenie.
Podlewanie można podlewać trochę bardziej obficie niż inne kaktusy, ale należy pozwolić im wyschnąć przed ponownym podlaniem – ten gatunek lepiej sobie radzi z trochę większą ilością wody niż większość kaktusów.
Tolerancja na mróz: jest odporna na mróz, temperatura może spaść nawet do -12° C. W uprawie najlepiej jednak unikać ujemnych temperatur.
Podłoże: lubi bardzo porowatą, standardową mieszankę do kaktusów z niewielką ilością materii organicznej (torf, próchnica).
W Polsce, ze względu na klimat, duże okazy kaktusów można podziwiać w szklarni i/lub w ogrodzie botanicznym.