Wygląd
Echinopsis pachanoi to duży, wielopienny, szybko rosnący kaktus kolumnowy. Tworzy małe drzewo o wysokości od 3 do 6 metrów i rozpiętości 1,8 m, z kilkoma gałęziami, zwykle wystającymi z podstawy.
Pędy są kolumnowe, wyprostowane i elastyczne, jasnozielone do niebieskozielonej, w młodości są lekko sine, ciemnozielone w wieku dojrzałym. Mają do 6 m wysokości i 6-15 cm średnicy.
Żebra: 4-8, (zwykle 5-7) szerokie u podstawy, tępe, zaokrąglone, z głębokim poziomym zagłębieniem nad aereolą.
Kolce: bardzo zmienne , często chcące, gdy występuje niewiele ( 3 do 7 ), nierówny, najdłuższy 1 do 2 cm. długi, ciemnożółty do jasnobrązowego. S sosny znajdują się w węzłach, które są rozmieszczone równomiernie (w przybliżeniu 2 cm od siebie) wzdłuż żeber.
Areole: białawe, blisko osadzone.
Kwiaty: bardzo duże, białe, kwitnące nocą i otwarte na następny dzień, pachnące, do 22 cm średnicy. Są bardzo efektowne. Wewnętrzne segmenty okwiatu białe, zewnętrzne zielone z czerwoną końcówką, włókna pręcika zielonkawe. U tego gatunku pąki kwiatowe wyrastają z areoli wzdłuż krawędzi żeber w pobliżu wierzchołka pędu. Pąki są spiczaste. Rurowe kwiaty , i owoce s są pokryte łuskami i czarnymi kręconymi włoskami. Kwitnie w lipcu i na początku sierpnia.
Owoc: jest podłużny, ciemnozielony, długości 5-6 cm, średnicy 3 cm.
Występowanie
Echinopsis pachanoi występuje na terenach górzystych Peru, Ekwadoru, Boliwii i północnej Argentyny, między 1500 m a 2700 m n.p.m. Jako uciekinierzy z hodowli rosną również w innych krajach Ameryki Południowej oraz w niektórych krajach tropikalnych na innych kontynentach.
Rośnie w Andach na dużych wysokościach, w rejonach obfitujących w opady deszczu, może wytrzymać temperatury znacznie niższe niż wiele innych kaktusów.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Echinopsis pachanoi jest bardzo łatwy w uprawie.
Światło: na zewnątrz potrzebuje jasnego światła, w pełnym słońcu, ale w upalne lata kaktusy te są narażone na oparzenia słoneczne, dlatego lepiej trzymać je tak, żeby miały popołudniowy cień, natomiast wewnątrz potrzebuje jasnego światła i bezpośredniego słońca.
Podlewanie: należy regularnie regularnie latem (ale nie nadmiernie), chociaż ten gatunek wydaje się radzić sobie lepiej z nieco większą ilością wody niż większość kaktusów. W okresie wegetacji nawozić je co miesiąc zrównoważonym nawozem do kaktusów. Jest podatny na gnicie i powinien być sadzany ziemi z dobrym drenażem. W miesiącach zimowych powinien być suchy.
Tolerancja na mróz: jest krótkotrwale odporne na temperatury ujemne, do -12°C, jeśli jest przechowywany w suchym miejscu. Jednak w hodowli, lepiej będzie zachować temperaturę minimalna od 5° do 8°C w okresie spoczynku.
Podłoże: potrzebuje ona nieco bogatszej mieszanki gleby niż przeciętny kaktus z wciąż doskonałym drenażem.
W Polsce, ze względu na klimat, duże okazy kaktusów można podziwiać w szklarni i/lub w ogrodzie botanicznym.
Echinopsis pachanoi jest powszechnie stosowany jako podkładka do szczepienia innych kaktusów. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych i wytrzymałych podkładek dla mniejszych, wolniejszych, nisko rosnących kaktusów, często można go zobaczyć jako podkładki na zdjęciach w licznych publikacjach. Zrazy zaszczepione na Echinopsis pachanoi mogą początkowo rozpocząć swój wzrost nieco później (w porównaniu z innymi szczepami), ale zwykle mają bardzo dobrą żywotność i stały szybki wzrost.