Wygląd
Cylindropuntia rosea jest bardzo ciernistym krzewiastym kaktusem, rozgałęziającym się w zasadzie z rosnącymi łodygami, o wysokości 20-50 cm. Długie i bardzo ostre ciernie posiadają charakterystyczną papierową odpinaną pochwę.
Człony cylindryczne, szarozielone, długości 10-15 cm, średnicy 1,6-2,5 cm, z wyraźnymi zgrubieniami zakończonymi w górnej części areolą z cierniami.
Areole duże, oddalone od siebie o 2-3,5 cm.
Ciernie: 4-9, czasem tylko jeden, iglaste, żółte, czerwonawe do szarych, 1-4 cm długości. Pochewki papierowe, żółtawe, nie całkowicie zakrywające ciernie.
Glochidy: żółte, o długości 2-5 mm.
Kwiaty: są różowe, osiągając długość 3,8-4 cm, rozwijają się zawsze na szczycie łodyg. Kiedy wreszcie dojdzie do pierwszego kwitnienia, kwiaty będą kwitły regularnie co roku. Kwitnie w czerwcu (czasem jeszcze w lipcu).
Owoce żółte, cierniste, 1,6-1,8 cm długości, 1,1-1,4 cm średnicy, z wyraźnymi zgrubieniami.
Występowanie
Cylindropuntia rosea występuje w Meksyku – stany Hidalgo, Meksyk, Puebla i Tlaxcala. Rośnie w zaroślach kserofilnych i preferuje zaburzone siedliska i gleby wapienne.
Została naturalizowana w niektórych krajach śródziemnomorskich i w Australii jako ozdobny krzew, ale stał się inwazyjny. W Australii celu zwalczenia tego gatunku stosuje się opryski herbicydami.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Cylindropuntia rosea jest bardzo dekoracyjnym, odpornym kaktusem, łatwym w uprawie.
Światło: na zewnątrz w pełnym słońcu lub w popołudniowym cieniu, wewnątrz potrzebne jest jasne światło i jak najwięcej bezpośredniego słońca.
Podlewanie: latem, w okresie wegetacji, należy regularnie podlewać, ale przed ponownym nawadnianiem pozostawić podłoże do całkowitego wyschnięcia (ale nie przelać); zimą musi być suchy.
Tolerancja na mróz: jest to kaktus dość mrozoodporny, wytrzymały do -7°C (-12°C lub mniej, jeśli jest bardzo suchy). Jednak w uprawie lepiej nie wystawiać go na działanie temperatur niższych niż 0°C, nawet w miejscu przewietrznym i chronionym od deszczu (wilgoci), aby uniknąć powstawania na naskórku niestetycznych plam.
Podłoże: potrzebuje bardzo drenującego podłoża, ponieważ jest wrażliwa na zgniliznę w obecności wilgoci przy niskich temperaturach – jej naturalnym środowiskiem są piaszczyste lub żwirowe, dobrze drenujące gleby.
Ostrzeżenie: jest uzbrojony w zdradzieckie ciernie, które są niezwykle ostre – jest to jeden z najniebezpieczniejszych ze wszystkich kaktusów. Należy obchodzić się z nim z najwyższą ostrożnością.