Wygląd
Chamaecereus silvestrii jest bardzo popularnym kaktusem z wieloma stłoczonymi łodygami przypominającymi palce. Rośliny tworzą kobierce osiągają wysokość 15 cm i szerokość 30 cm (lub więcej).
Pędy są bladozielone, wielkości palca, początkowo wyprostowane do 10 cm wysokości, 1,2 cm średnicy, później stają się płożące do 15 cm długości. Gdy kaktus się zestarzeje, staje się zdrewniały i pozbawiony cierni.
Żebra: od 8 do 10.
Ciernie: 10 do 15 miękkich, białych włosowatych, o długości 2 mm.
Kwiaty są pomarańczowo-czerwone o średnicy około 5 cm, często wytwarzane obficie, w kilku rzutach późną wiosną i wczesnym latem. Kwitnie obficie w pomieszczeniach, jeśli pozwalają na to warunki.
Kaktus ten został intensywnie zhybrydyzowany z innymi Echinopsisami (zwłaszcza Lobivia ssp.). Te hybrydy są czasami nazywane „Chamaelobivia” i są dość łatwe w uprawie, łatwo kwitną i są dostępne w różnych efektownych kolorach kwiatów. Często są grubsze, silniejsze, większe niż Chamaecereus sylvestrii.
Występowanie
Przypuszczalnie gatunek ten jest endemiczny dla Argentyny, występujący między Tucumán i Salta. Chamaecereus silvestrii został zebrany przez botanika Carlo Spegazziniego i opisany na początku XX wieku. Jednak, mimo kilku wypraw konnych dokonanych przez eksperta Roberto Kieslinga, roślina ta nigdy nie została tam odnaleziona, odkryto za to w tym rejonie szeroko rozpowszechnionego Echinopsisa saltensis.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Chamaecereus silvestrii to łatwy w uprawie kaktus, nadający się do wiszących koszy i doniczek. Światło: lubi dużo światła.
Podlewanie: potrzebuje umiarkowanego podlewania latem, natomiast w miesiącach zimowych nie powinny być wogóle podlewane.
Tolerancja na mróz: jest mrozoodporny do temperatury -8°C. Potrzebuje okresu chłodnego odpoczynku w zimie, aby obficie kwitnąć.
Podłoże: potrzebuje dobrze przepuszczalną glebę.