Wygląd
Aztekium ritteri to malutki kulisty kaktus, rzadko przekraczający 5 cm średnicy i 3-5 cm wysokości, z 9 do 11 zaokrąglonymi żebrami, które z kolei przecinają liczne poziome bruzdy. Pomiędzy tymi prawdziwymi żebrami znajdują się małe żebra wtórne, sięgające około połowy wysokości ciała rośliny. Kolor młodszego wzrostu jest raczej bladożółtozielony, przechodzący w szaro-zielony na starszej części rośliny. Środek kaktusa zawiera dużo białej wełny. Rośnie bardzo wolno (około 1 mm rocznie).
Ciernie 1 do 3 małe, słabe, często brakujące w najmłodszych areolach. Starsze areole tworzą mniej więcej ciągłą linię wzdłuż środka prawdziwych żeber.
Kwiaty są małe (o szerokości poniżej 10 mm), rosną na czubku rośliny, białe do różowych, a zazwyczaj zewnętrzne płatki mają ciemniejszy środkowy pas. W uprawie obficie kwitnie w miesiącach letnich.
Owoce są małe i różowe, które otwierają się, gdy są dojrzałe.
Występowanie
Aztekium ritteri występuje endemicznie w meksykańskim stanie Nuevo León. Wczesne obserwacje wskazywały, że gatunek ten był ograniczony do jednego lub dwóch stanowisk w Dolinie Rayones. Niedawno znaleziono i oceniono kilka dodatkowych subpopulacji. W tych kilku miejscach występuje duża liczba r z których wiele jest w dużej mierze niedostępnych.
Rośnie 800-1060 m n.p.m. w zaroślach kserofilnych na półpustynie w pionowych klifach kruchego wapienia. W innych miejscach odnotowano wzrost na podobnie stromych ścianach gipsowych. Wydaje się, że roślina preferuje stoki skierowane na północ, a nie bardziej słoneczne.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Aztekium ritteri jest zdecydowanie bardzo trudnym w uprawie kaktusem, ma wyjątkowo powolny wzrost – prawdopodobnie najwolniejszy z całej rodziny kaktusów. Zwykle potrzeba kilku lat, zanim wzrost będzie zauważalny. Gdy okaz osiedli się na własnych korzeniach, utrzymanie go nie stanowi problemu i staje się rośliną łatwą w uprawie.
Światło: lepiej rośnie w półcieniu.
Podlewanie: latem potrzebuje dobrego drenażu i regularnego podlewania. Natomiast przed zimowym odpoczynkiem należy roślinę całkowicie wysuszyć a potem nie podlewać.
Tolerancja na mróz: wytrzymuje temperatury do -4°C przez krótki okres czasu.
Podłoże: kaktus potrzebuje dobrze drenującego podłoża.