Wygląd
Pędy Acanthocereusa tetragonus są ciemnozielone, niezbyt rozgałęziona, najpierw wyprostowana, później mogą opadać, mają do 5 m długości i ok. 6-7 cm średnicy. Elementy łodygi do 11/2 (-2) m długości, 4-5 (-6) cm grubości, (2 -) 3-4 (-5)
Żeber jest od 3 do 5, silnie spłaszczone, słabe, z wgłębieniami przy każdej areoli skierowanymi w stronę wierzchołka.
Areole są okrągłe, o średnicy 4-8 mm, oddalone od siebie o 3-6 cm, kolczaste, z szarawym filcem.
Ciernie boczne 4-6, później 6-8 (maksymalnie 10), szydłowate, proste, szare, czasem z ciemniejszym wierzchołkiem.
Ciernie środkowe zwykle 1, czasem 3, ukośny do 4 cm długości; kolce promieniowe (4 -) 5-7 (- 9), wystające promieniowo, do 2 cala długości.
Nieco inaczej wygląda forma
’Fairy Castle’:
pędy mają około 12 cm długości, około 1 cm grubości,
żeber jest 6-7,
areole są małe, gęsto zatłoczone z 9-15 wystającymi
cierniami o długości 3-5 mm.
Kwiaty są nocne, białe, lejkowate, mają 14-20 cm średnicy z rurą 8-15 cm.
Owoce są jajowate lub odwrotnie jajowate, około 8 × 5 cm, czerwone, każda otoczka z cierniami, w środku czerwony miąższ owocu. Nasiona około 4 × 2 mm, gruszkowate, dość gładkie, lśniąco czarne.
Występowanie
Naturalne środowisko występowania Acanthocereus tetragonus zaczyna się od Florydy w USA poprzez Meksyk i obejmuje całą Amerykę Środkową, w tym Karaiby, i rozciąga się aż do Wenezueli. Rośnie na terenach przybrzeżnych, gorących, suchych i piaszczystych siedlisk.
Uprawa
Roślina doniczkowa
Światło: toleruje intensywne światło słoneczne i wymaga bardzo jasnej ekspozycji.
Podlewanie: w okresie wegetacyjnym (marzec-sierpień) rośliny podlewane są regularnie, tak aby nigdy nie wyschły całkowicie. W tym okresie można je nawozić co miesiąc zbilansowanym nawozem do kaktusów. Pod koniec sierpnia podlewanie należy ograniczać do mniej więcej raz w tygodniu do stycznia. Temperatury nocne o tej porze powinny wynosić około 10°C. W styczniu lub lutym, podlewanie jest przerywane na okres 4 tygodni, aby wspomóc tworzenie się kwiatów. W marcu wznawiamy regularne podlewanie, a roślina powinna zakwitnąć (gdy ma już odpowiedni wiek) za 6 do 8 tygodni.
Odporność na mróz: toleruje krótkie okresy mrozu, ale długotrwałe zimno uszkodzi lub zabije roślinę. Natomiast latem wytrzymuje temperaturę nawet do 45°C.
Podłoże: zwykle akantocereusy nie są zbyt wybredne co do rodzaju gleby, ale ze względu na ich epifityczny charakter zaleca się uprawę w dobrze przepuszczalnej mieszance glebowej z dodatkiem dużej ilości materiału organicznego.